ספרד מזהירה: "כשהסנאט יאשר, נשיא קטלוניה יאבד את כל סמכויותיו"

ספרד מזהירה: "נשיא קטלוניה יאבד את כל סמכויותיו"
דובר מחלקת החוץ הקטלאנית הצהיר כי החבל לא יציית למדריד: "אם האיחוד האירופי יאפשר לספרד שלטון ישיר בקטלוניה - הוא יאבד מאמינותו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת מחאה בקטלוניה
צילום: צילום: אי-פי

ברגע שהסנאט הספרדי יאשר את הפעלת סעיף 155 לחוקה, נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון יאבד את כל סמכויות השלטון שלו – כך הזהירה היום (שני) סגנית ראש ממשלת ספרד, סוראיה סאנז, ברקע המתיחות הגוברת עם החבל הדורש עצמאות.

בראיון שהעניקה לתחנת רדיו מקומית, הזהירה הדוברת כי ממשלת ספרד עלולה נציג מטעמה לנהל את חבל קטלוניה על חשבונו של פוג'דמון. לדבריה, מאז יום שבת לא התקיימו שום מגעים בין ספרד לבין קטלוניה.

במקביל, דובר מחלקת החוץ של חבל קטלוניה, ראול רומבה, אמר כי השלטון הקטלאני לא מתכוון לציית להוראות המגיעות ממדריד. רומבה אמר לרדיו BBC כי "לאף אחד, מלבד העם הקטלאני, אין הזכות לשנות את המוסדות שלנו".

הבכיר הקטלאני שיגר מסר לעבר האיחוד האירופי: "האיחוד יאבד הרבה מאמינותו אם הוא יאפשר למדריד להחיל שלטון ישיר על קטלוניה. איך הוא יכול לחיות עם מצב כזה? איך הם יישארו אמינים אם יאפשרו לזה לקרות? אני יכול לומר שהעם והמוסדות בקטלוניה לא ייתנו שזה יקרה".

ביום שישי עדכנה הדוברת של מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית בספרד, כרמן קאלבו, כי ממשלת ספרד הגיעה לסיכום עם מפלגתה בנוגע לקיום בחירות אזוריות בחבל קטלוניה כבר בחודש ינואר הקרוב. הבחירות הן חלק מחבילת הצעדים במסגרת הפעלת סעיף 155 בחוקה הספרדית, שאמור לשלול את האוטונומיה של קטלוניה.

עוד לפני כן, הודיעה ממשלתו של מריאנו ראחוי כי היא מממשת את האיום להפעיל את סעיף 155. הממשלה בישרה על ההחלטה בעקבות ההתעלמות של קטלוניה מהאולטימטום שבו נדרשה להשיב עד אתמול בשעה 11:00 אם הכריזה על עצמאותה או לא.

הפופולריים