קטלוניה תערער על השעיית האוטונומיה שלה

ממשלת קטלוניה תערער על השעיית האוטונומיה
ממשלת המחוז הודיעה כי תעתור נגד הפעלת סעיף 155 בידי השלטונות הספרד, המאפשר לה להשתלט על חבל הארץ. הערכות: הפרלמנט בקטלוניה יכריז על עצמאות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון ומפגינים למען עצמאות
צילום: צילום: אי-פי

דובר ממשלת קטלוניה, ג'ורדי טורול, הודיע היום (שלישי) כי היא תערער לבית המשפט החוקתי על יישום סעיף 155, המאפשר לשלטון במדריד לבטל את האוטונומיה של חבל הארץ. הפרלמנט בספרד צפוי לאשר לממשלה להשתמש בסמכויות המיוחדות שמקנה הסעיף כבר ביום שישי.

שר המשפטים של ספרד, רפאל קטאלה, אמר היום כי נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, לא יוכל לפתור את המשבר הפוליטי עם מדריד רק באמצעות קריאה לבחירות אזוריות. "בשל המחלוקת עם קטלוניה המדינה איבדה משקיעים ונוצר משבר בספרד", אמר.

תושבי ברצלונה חוגגים לאחר סגירת הקלפיות בקטלוניה (צילום: אי-פי)

העימותים בברצלונה בין תומכי העצמאות לכוחות הביטחון הספרדים (צילום: אי-פי)

ממשלת ספרד אומרת כי היא תשתלט על קטלוניה ותפעיל סמכויות שלא הופעלו בעבר בשל משאל העצמאות הלא חוקי, על מנת לפטר את ממשלת חבל הארץ שנמצא בצפון-מזרח המדינה, שחיוני לכלכלת המדינה. ביום חמישי יתכנס הפרלמנט הקטלוני כדי להחליט על תגובה למהלכים במדריד. אנליסטים רבים אומרים כי התגובה הקטלונית תהיה הכרזת עצמאות.

ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, אמר בשבת כי אין בכוונת ספרד לבטל את האוטונומיה של קטלוניה. "כוונתנו לקחת שליטה ישירה במטרה להחזיר את המצב בקטלוניה לקדמותו". הבהיר רחוי שהוסיף: "אני מעוניין לדבר על דיאלוג, זו מילה נהדרת שהפכה לקסומה במידה מסוימת, אך ממשלת קטלוניה לא הציעה לנו דיאלוג. להיפך, יש ניסיון לכפות על ממשלת ספרד צעדים אותם אנו לא מעוניינים לבצע".

ספירת הקולות באחת מהקלפיות בקטלוניה (צילום: אי-פי)

בראשית אוקטובר הצביעו 90% מתושבי חבל קטלוניה בעד היפרדות מספרד, זאת למרות שכשליש מאתרי ההצבעה נסגרו על ידי כוחות הביטחון הספרדים, ומאות מצביעים נפצעו בעימותים עם השוטרים.

הפופולריים