איראן: עונש מוות ל"סוכן מוסד" בגין ריגול עבור ישראל

איראן: עונש מוות ל"סוכן מוסד" בגין ריגול עבור ישראל
בית המשפט בטהרן גזר את עונשו של האיש, לאחר שהרשיע אותו ב"מסירת מידע רגיש למוסד" שסייע להתנקשות במדעני גרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור מחקר גרעיני בטהרן
צילום: צילום: אי-פי

בית משפט באיראן גזר היום (שלישי) עונש מוות על גבר שהורשע בריגול לטובת המוסד הישראלי. בפסק דינו של האיש נקבע כי הוא נפגש עם אנשי מוסד והעביר להם "מידע רגיש על אתרי צבא וגרעין באיראן", שסייע בסופו של דבר להתנקשות בחייהם של מדעני גרעין בין השנים 2012-2010.

התובע האיראני, ג'עפרי דולטבאדי, אמר לאחר גזר הדין כי המרגל קיים שורה של פגישות עם אנשי המוסד וסיפק להם כדי לספק להם את המידע, ששימש בסופו של דבר להתנקשות במדעני הגרעין. בתמורה, טען התובע כי האיש קיבל מישראל סכומי כסף ומגורים בשבדיה.

באיראן טוענים כי המידע שהועבר נגע ל-30 מדעני גרעין ומדענים נוספים שעבדו בשירות הצבא האיראני. בין היתר, דווח כי אחת מההתנקשויות שבהן סייע המידע מהמרגל הייתה זו של מסעוד עלי מוחמדי, שנהרג מפיצוץ מטען שהוצמד לאופנוע שעליו רכב מחוץ לביתו בבירה טהרן.

בעוד שבאיראן סירבו לחשוף את שמו של המרגל שעונשו נגזר, בהודעת ארגון זכויות האדם אמנסטי נמסר כי המרגל הוא אחמד רזה דיאלאלי. הארגון גינה את הליך המשפט ואמר כי "האיש נידון לעונש מוות בתום משפט בלתי הוגן, שחשף שוב לא רק את הדבקות של הרשויות באיראן בעונשי מוות – אלא את ביזוי שלטון החוק".

לפחות ארבעה מדענים שעסקו בתכנית הגרעין של איראן נהרגו בין השנים 2012-2010 בנסיבות מסתוריות. ברפובליקה האסלאמית האשימו לאורך השנים כי מדובר היה בהתנקשויות מכוונות שיזמו מדינות זרות, על מנת לחבל בפרויקט הגרעין שלה.

הפופולריים