צבא עיראק החל במבצע לשחרור המאחז האחרון של דאעש במדינה

צבא עיראק החל במבצע לשחרור המאחז האחרון של דאעש במדינה
הכוחות העיראקיים נכנסו לעיר קאים, הסמוכה לגבול עם סוריה. ראש הממשלה הזהיר: "לטרוריסטים יש שתי אופציות: להיכנע או למות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צבא עיראק (ארכיון)
צילום: צילום: אי-פי

צבא עיראק החל הבוקר (חמישי) במבצע לשחרור העיר קאים, סמוך לגבול עם סוריה, מידיהם של חמושי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). העיר היא המאחז האחרון בעיראק שנמצא עדיין בשליטת הארגון.

ראש הממשלה העיראקי, חיידר אל-עבאדי, מסר הודעה לקראת פתיחת המבצע בקאים והכריז כי "לטרוריסטים של דאעש יהיו רק שתי אופציות – כניעה או מוות".

לפי דיווח ברשת אל-ערבייה, המתקפה נגד פעילי דאעש החלה משלוש חזיתות. במבצע משתתפים, מלבד צבא עיראק, גם מילציות שיעיות הנאמנות לאיראן וכן כוחות של הקואליציה הבינלאומית למאבק בדאעש בהובלת ארצות הברית.

בתחילת השבוע דווח כי על רקע התבוסות שנחל בעיראק ובסוריה, ביצע דאעש טבח בלפחות 128 בני אדם בעיירה הסורית אל-קרייתין שבאזור חומס. לפי המרכז הסורי לזכויות אדם, הטבח בוצע לאורך שלושת השבועות שקדמו לכיבושה של העיירה בידי משטר אסד.

בימים האחרונים נסוג ארגון המדינה האיסלאמית מהעיירה לאחר שהמשטר הסורי ובני בריתו הצליחו להשתלט עליה. מנהל המרכז הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, מסר כי "מדובר במעשה נקמה שביצעו אנשי דאעש באזרחים שהואשמו בשיתוף פעולה עם כוחות המשטר". 

לפני יותר משבוע איבד דאעש את השליטה בעיר א-רקה, שהוכרזה בעבר "בירת המדינה האיסלאמית". הקרבות בעיר נמשכו יותר מארבעה חודשים ומלבד צבא סוריה השתתפו בהם מיליציות סוניות וכורדיות שונות והקואליציה הבינלאומית בהובלת ארצות הברית. אתמול טען דובר משרד ההגנה של רוסיה כי הפצצות הכוחות האמריקאים "מחקו את א-רקה מעל פני האדמה כמו שעשו עם גרמניה ב-1945".

הפופולריים