ראש ממשלת ספרד: הצעד הראשון אחרי הפעלת סעיף 155 - הדחת נשיא קטלוניה

ראש ממשלת ספרד: הצעד הראשון אחרי הפעלת סעיף 155 - הדחת
רחוי ביקש מהסנאט לקחת בחזרה את השליטה מהממשלה הקטלנית, לפזר את הפרלמנט ולערוך בחירות בתוך שישה חודשים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי, היום בסנאט
צילום: צילום: אי-פי

הצעד הראשון לאחר הפעלת סעיף 155 לביטול האוטונומיה בקטלוניה יהיה הדחת נשיא החבל, כך הכריז הבוקר (שישי) ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי בסנאט הספרדי. הסנאט התכנס כדי להצביע על הפעלת הסעיף בחוקה הפדרלית הספרדית, שמאפשר לה ליטול את השליטה בקטלוניה מהממשלה האזורית של החבל, ולהעבירה לשלטון המרכזי במדריד.

"השימוש בסעיף 155 הוא לא משהו שהממשלה עושה בקלות דעת. זו פעם ראשונה מאז 1975 שהוא יהיה בשימוש", אמר ראש הממשלה שהוסיף כי  "זכותם לחשוב כרצונם. אך זוהי עבירה ברורה על החוק. לכל זה יש השלכות".

"לא היה להם זכות לעשות משאל עם. זכרו מה קרה בפרלמנט הקטלני. זאת כנראה המכה הגדולה ביותר לדמוקרטיה שלנו מאז ההפיכה של 81'. הם אישרו שני חוקים שנוגדים את החוק הספרדי. הממשלה החליטה לסגור את הפרלמנט הזה ולסיים את השלטון המקורי".

רחוי הוסיף כי "אנו רוצים להחזיר את הביטחון. כמו כן עלינו לשמור על הצמיחה הכלכלית שנפגעה מהמצב. הצעד הראשון שהממשלה הציעה הייתה להראות רצון לבחירות בקטלוניה, אם תאשרו זאת ייתכנו בחירות בתוך שישה חודשים. אנו מבקשים גם לפרק את הפרלמנט הקטלני ולקחת בחזרה את השליטה מהממשלה הקטלנית. הצעד השני הוא שהפרלמנט הקטלני ישרת רק כמוסד ללא סמכויות".

בראשית החודש הצביעו 90% מתושבי חבל קטלוניה בעד היפרדות מספרד, זאת למרות שכשליש מאתרי ההצבעה נסגרו על ידי כוחות הביטחון הספרדים, ומאות מצביעים נפצעו בעימותים עם השוטרים. ממשלת ספרד הכריזה כי המשאל משולל תוקף וכי אין בכוונתה להכיר בתוצאותיו.

הפופולריים