כן לעצמאות: הקטלונים הצביעו בעד היפרדות מספרד

כן לעצמאות: הקטלונים הצביעו בעד היפרדות מספרד
בהצבעה חשאית שנערכה בפרלמנט הקטלוני 70 חברים הצביעו בעד, עשרה התנגדו, ושניים נמנעו. ראחוי: שלטון החוק יושב לקטלוניה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בעד עצמאות קטלוניה
צילום: צילום: אי-פי

הפרלמנט האזורי של קטלוניה הכריז היום (שישי) על היפרדות החבל מספרד. בית המשפט החוקתי במדינה צפוי להכריז על ההצבעה השנויה במחלוקת כבלתי חוקית.

135 חברים נכחו בדיון על עצמאות קטלוניה. במהלך הדיון עזבו את האולם מחוקקים משלוש מפלגות במחאה על ההצבעה. בהצבעה חשאית הצביעו 70 חברים בעד היפרדות מספרד, עשרה הצביעו נגד ושניים נמנעו. על מנת להכריז עצמאות דרושים לפחות 68 קולות בעד.

קרלס פוג'דמון בפרלמנט הקטלוני| צילום: אי-פי

נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון אמר לאחר ההצבעה כי "הפרלמנט הצביע בדרך לגיטימית". הוא הוסיף כי הקטלונים חייבים לבנות עכשיו מדינה. "אנחנו חייבים לבנות את קטלוניה. אנחנו נהיה חלק מאירופה. ניתן מעמד לזכויותינו ההיסטוריות", אמר פוג'דמון.

בראיון בלעדי ל"חדשות הערב" בכאן 11 לפני כחודש הזהיר פוג'דמון מצעדי הממשלה הספרדית ואמר כי "במקרים שהדמוקרטיה עלולה להיפגע, אי אפשר להיות מתון, אי אפשר להיות נייטרלי. צריך לנקוט עמדה ברורה ולצאת להגנתה של הדמוקרטיה".

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי | צילום: אי-פי

הבית העליון של הפרלמנט הספרדי אישר את סעיף 155 לחוקה שמאפשר לממשלתו של ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, לקחת את השליטה על חבל קטלוניה. ראחוי צפוי לכנס את הקבינט שלו כדי להחליט על הצעדים הראשונים שינקוט. ההערכות הן שראש הממשלה הספרדי יפזר את הממשלה הקטלונית ויפקח באופן ישיר על כוחות המשטרה של החבל.

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו קרא ראחוי לרגיעה. "אני מבקש מכל הספרדים להירגע. שלטון החוק יושב לקטלוניה".

דונלד טוסק, נשיא המועצה האירופית אמר אחרי ההצבעה בקטלוניה כי "הצהרת העצמאות של הפרלמנט הקטלוני לא שינתה דבר. האיחוד האירופי יפנה רק לממשלה המרכזית במדריד". טוסק כתב בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כי "השיח יתנהל רק מול ספרד" ודחק בממשלה הספרדית להעדיף את "כוח הוויכוח, ולא ויכוח באמצעות כוח".


ארצות הברית הוציאה הודעת תמיכה בממשלת ספרד ובה נכתב כי וושינגטון תומכת במאמצים של הממשלה הספרדית להתנער מהצבעת העצמאות של ממשלת קטלוניה ולשמור על המדינה מאוחדת. "קטלוניה היא חלק בלתי נפרד מספרד, וארצות הברית תומכת בצעדים החוקתיים של ממשלת ספרד כדי לשמור על ספרד חזקה ומאוחדת", הצהירה דוברת מחלקת המדינה, הת'ר נאוארט.

גורם בנאט"ו אמר בתגובה לאירועים בספרד כי "ספרד היא בעלת ברית חשובה בנאט"ו, וסוגיית קטלוניה היא סוגיה פנים ספרדית שצריכה להיפתר במסגרת המוסדית הספרדית".

הפופולריים