ראש ממשלת ספרד החליט לפזר את הפרלמנט הקטלוני

ראש ממשלת ספרד החליט לפזר את הפרלמנט הקטלוני
מריאנו ראחוי הצהיר במסיבת עיתונאים מיוחדת כי הוא דוחה את הכרזת העצמאות. ראחוי קרא לבחירות חדשות בינואר "שיחזירו את הדמוקרטיה לקטלוניה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי
צילום: צילום: אי-פי

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, הודיע הערב (שישי) כי החליט לפזר את הפרלמנט הקטלוני בעקבות החלטת העצמאות שאישר. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס כי הוא קרא ללכת לבחירות ב-21 בדצמבר: " זאת תהיה הזדמנות לחזור למהלך תקין של העניינים".

בתחילת נאומו הצהיר ראחוי כי הוא דוחה את הכרזת העצמאות של ממשלת קטלוניה. "רצינו ללכת בדרכי שלום. הממשלה החליטה לאמץ את הסעיפים בחוקה שמאפשרים לדחות את הכרזת העצמאות", אמר ראחוי. הוא הוסיף ש"עבור רוב האנשים בקטלוניה, ההחלטה שעברה היום בפרלמנט היא לא רק מנוגדת לחוק, אלא גם מעשה פלילי".

ראש ממשלה הספרדי הרגיע את הקטלונים כשאמר שלא ישעה את האוטונומיה הקטלונית, אך ציין כי הממשלה בקטלוניה תפוטר וכך גם מפקד המשטרה של החבל. "אנחנו מאמינים שצריך להקשיב לאזרחים הקטלונים, לכולם, כדי שיוכלו להחליט על עתידם, ואף אחד לא יכול לפעול נגד החוק בשמם", הוסיף ראש הממשלה הספרדי.


אלפים הפגינו תמיכה מול בניין הפרלמנט בקטלוניה

מוקדם יותר קרא ראחוי בציוץ בחשבון הטוויטר שלו לרגיעה. "אני מבקש מכל הספרדים להירגע. שלטון החוק יושב לקטלוניה".


אחר הצהריים הכריזה ממשלת קטלוניה באופן חד צדדי על היפרדות החבל מספרד. 70 חברים הצביעו בעד עצמאות, עשרה התנגדו ושניים נמנעו. נשיא החבל, קרלס פוג'דמון אמר לאחר ההצבעה כי "הפרלמנט הצביע בדרך לגיטימית", וכי הקטלונים חייבים לבנות עכשיו מדינה.


הקטלונים מורידים את דגל ספרד מבניין העירייה בברצלונה

ארצות הברית הוציאה הודעת תמיכה בממשלת ספרד ובה נכתב כי וושינגטון תומכת במאמצים של הממשלה הספרדית להתנער מהצבעת העצמאות של ממשלת קטלוניה ולשמור על המדינה מאוחדת. "קטלוניה היא חלק בלתי נפרד מספרד, וארצות הברית תומכת בצעדים החוקתיים של ממשלת ספרד כדי לשמור על ספרד חזקה ומאוחדת", הצהירה דוברת מחלקת המדינה, הת'ר נאוארט.

גם גרמניה אמרה כי היא תומכת בממשלה הספרדית, ומקווה כי שני הצדדים יפתרו את המשבר באמצעות דיאלוג.דונלד טוסק, נשיא המועצה האירופית אמר כי "האיחוד האירופי יפנה רק לממשלה המרכזית במדריד". 

משאל העם על עצמאות חבל קטלוניה התקיים בתחילת אוקטובר והשתתפו בו מיליוני מצביעים. כוחות משטרה ספרדיים נכנסו לחבל והתעמתו עם המצביעים. מאות בני אדם נפצעו בעימותים.

הפופולריים