נשיא קטלוניה: "נחושים להמשיך לחתור לעצמאות"

נשיא קטלוניה: "נחושים להמשיך לחתור לעצמאות"
למרות החלטת מדריד לפזר את הפרלמנט הקטלוני, קרלס פוגדימון קרא להמשך מחאה לא אלימה. "סעיף 155 הוא מתקפה נגד רצון העם הקטלני"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא קטלוניה קרלס פוג'דימון
צילום: צילום: אי-פי

נשיא קטלוניה הגיב היום (שבת) להחלטת מדריד לפזר את הפרלמנט בחבל ואמר: "אנחנו נחושים להמשיך לחתור לעצמאות בדרכי שלום וללא אלימות, תוך כדי כיבוד רצון העם הקטלני". בהצהרה מוקלטת ששיחרר הוא תקף את פעולות מדריד בתגובה להכרזת העצמאות של החבל שעברה בפרלמנט האיזורי אתמול: "סעיף 155 הוא מתקפה נגד רצון העם הקטלני, עלינו להגן על עצמנו מפני דיכוי, אך לא נשתמש בכוח. נעבוד לבניית מדינה חופשית עם פחות אי-צדק, ויותר סולידריות ודמוקרטיה".

מוקדם יותר היום פרסמה ממשלת ספרד צו רשמי, לפיו סגנית ראש הממשלה סוראיה סאנז דה סנטמריה תעמוד בראש קטלוניה. הצעדים הרשמיים באים בהמשך להחלטת הממשלה במדריד לפזר את הפרלמנט בקטלוניה ולקיים בחירות בחודש ינואר, לאחר שהפרלמנט האזורי העביר אתמול החלטה שמכריזה על עצמאותה של קטלוניה. במדריד צפויות להתקיים היום הפגנות בעד איחודה של ספרד.

לצד ההחלטה לפזר את הפרלמנט, החליט ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי לפטר את מפקד המשטרה בקטלוניה, ג'וסף לוטיס טראפרו. "עבור רוב האנשים בקטלוניה, ההחלטה שעברה היום בפרלמנט היא לא רק מנוגדת לחוק, אלא גם מעשה פלילי", אמר אתמול. "אנחנו מאמינים שצריך להקשיב לאזרחים הקטלונים, לכולם, כדי שיוכלו להחליט על עתידם, ואף אחד לא יכול לפעול נגד החוק בשמם". המשטרה בקטלוניה קראה לחבריה במזכר פנימי שהגיע לידי רויטרס לשמור על נייטרליות.

70 חברי פרלמנט בקטלוניה הצביעו בעד עצמאות, עשרה התנגדו ושניים נמנעו. במהלך הדיון עזבו את האולם מחוקקים משלוש מפלגות במחאה על ההצבעה. "אנחנו חייבים לבנות את קטלוניה. אנחנו נהיה חלק מאירופה. ניתן מעמד לזכויותינו ההיסטוריות", אמר נשיא קטלוניה קרלוס פוג'דמון. ארצות הברית הוציאה הודעת תמיכה בממשלת ספרד ובה נכתב כי וושינגטון תומכת במאמצים של הממשלה הספרדית להתנער מהצבעת העצמאות של ממשלת קטלוניה ולשמור על המדינה מאוחדת. "קטלוניה היא חלק בלתי נפרד מספרד, וארצות הברית תומכת בצעדים החוקתיים של ממשלת ספרד כדי לשמור על ספרד חזקה ומאוחדת", הצהירה דוברת מחלקת המדינה, הת'ר נאוארט.

הפופולריים