איראן: לא רוצים לבטל את הסכם הגרעין ולפנות ל"ברירות אחרות"

איראן: לא רוצים לפנות ל"ברירות אחרות" במקום הסכם הגרעין
ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית הזהיר: "מסוגלים להגדיל את כמות האורניום המועשר בתוך ימים". רוחאני: "נמשיך לייצר טילים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן, חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סאלחי, הצהיר היום (ראשון) כי ארצו איננה מעוניינת לבטל את הסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות ב-2015. בפגישה שקיים עם יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיו אמאנו, בטהראן, אמר סאלחי כי איראן "לא רוצה לבטל את הסכם הגרעין ולפנות לברירות אחרות".

מנגד, איים הבכיר האיראני כי במקרה הצורך, תוכל הרפובליקה האסלאמית להגדל את כמות האורניום המועשר שברשותה בהיקף של 20% "בתוך ארבעה ימים בלבד", לדבריו. הוא אומר כי איראן איננה עושה זאת נכון להיום משום שהיא מעוניינת לקיים את הסכם הגרעין.

מוקדם יותר, נשא הנשיא האיראני, חסן רוחאני, נאום טלוויזיוני תקיף שבו טען כי טהרן אינה מבצעת שום עבירה בכך שהיא מפתחת טילים חדשים. "בנינו, אנחנו בונים וגם נמשיך לבנות טילים. זה לא מפר שום הסכמות בינלאומיות", הצהיר רוחאני.

עוד אמר נשיא איראן כי ארצו תפתח כל סוג של נשק שיסייע לה כדי להגן על עצמה "בזמן שנידרש לכך". הוא פנה לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בעקבות סירובו לאשרר את הסכם הגרעין מוקדם יותר החודש ואמר: "אתה מתעלם ממשא ומתן ומהסכמות שאושרו באו"ם, ואז מצפה שאחרים יקיימו איתך משא ומתן?", תהה רוחאני.

הנשיא האמריקני האשים את איראן בנאום שנשא לפני כשבועיים כי היא מפרה את הסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות. "המשטר האיראני נשאר התומך העיקרי בטרור, מאיים על העולם החולפי ומדכא את אזרחיו", אמר טראמפ. "תוך כמה שנים, כשהסנקציות יוסרו, איראן תוכל להשיג נשק גרעיני. כנשיא ארצות הברית - הדבר לא מקובל עליי".

מנגד, מנהיגי גרמניה, בריטניה וצרפת פרסמו הודעה משותפת בעקבות נאומו של  טראמפ, שבה הביעו דאגה מהחלטתו שלא לאשרר את הסכם הגרעין עם איראן. שלושת המנהיגים - אנגלה מרקל, תרזה מיי ועמנואל מקרון - אמרו כי הם נותרו מחוייבים להסכם וקראו לממשל ולקונגרס האמריקני להביא בחשבון את ההשלכות שעלולות להיות על ביטחונה של ארצות הברית ועל בעלות בריתה.

הפופולריים