יותר ממיליון איש מפגינים בקטלוניה נגד עצמאות

יותר ממיליון איש מפגינים בקטלוניה נגד עצמאות
על רקע הכרזת העצמאות החד-צדדית, נאספו בברצלונה מאות אלפי מתנגדים להתנתקות ממדריד. שר החוץ הספרדי: לא פוסלים יותר אוטונומיה לקטלוניה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההפגנה בברצלונה, היום
צילום: צילום: אי-פי

יותר ממיליון איש מפגינים היום (ראשון) בבירת חבל קטלוניה, ברצלונה, ומוחים נגד הכרזת העצמאות של הפרלמנט הקטלאני בסוף השבוע. המפגינים מניפים דגלים של ספרד, קטלוניה ושל האיחוד האירופי ומשמיעים קריאות "תחי ספרד".

צפו בדיווח המיוחד של שליחת "כאן" באירופה, אנטוניה ימין, מההפגנות בברצלונה:ההפגנה ברחובות ברצלונה, היום (צילום: אי-פי)

בתוך כך, שר החוץ של ספרד אמר היום כי הוא אינו פוסל את האפשרות שהמשבר המתארך בקטלוניה יוביל בסופו של דבר להגברת האוטונומיה שלה זוכה החבל. השר הספרדי הבהיר כי הנשיא המודח של קטלוניה, קרלס פוג'דמון, יוכל להתמודד בבחירות האזוריות בחבל שתתקיימנה ב-21 בדצמבר, אם לא יישלח בינתיים למאסר.

בסוף השבוע קרא פוג'דמון עצמו לקיים בחבל הפגנות שקטות ולהביע "התנגדות דמוקרטית" למדיניותה של ממשלת ספרד, שהשתלטה על ניהול המחוז. מלבד ספרד, גם מדינות נוספות באירופה התנגדו להכרזת העצמאות החד-צדדית של הפרלמנט בברצלונה, ואליהן הצטרפו ארצות הברית ומקסיקו.

היום התפרסמו תוצאות סקר שנערך עבור העיתון הספרדי "אל-מונדו", וממנו עולה כי המפלגות הקטלאניות המתנגדות להיפרדות מספרד זוכות לרוב זעום בדעת הקהל המקומית. את הסקר ערך מכון "סיגמה דוס" בקרב כ-1,000 נשאלים. 43.4% מהם התנגדו לעצמאות חד-צדדית, בעוד ש-%42.5 תמכו במפלגות הדורשות התנתקות רשמית מספרד.

ההפגנה ברחובות ברצלונה, היום (צילום: אי-פי)


ביום שישי הכריז פרלמנט האזורי של קטלוניה על היפרדות החבל מספרד. בדיון נכחו 135 חברים ונערכה בו הצבעה חשראית, שבה הצביעו רוב של 70 חברים בעד היפרדות מספרד. עשרה חברי פרלמנט הצביעו נגד עצמאות ושניים נמנעו. בתגובה, פיזרה ממשלת ספרד את הפרלמנט.

"אנחנו נחושים להמשיך לחתור לעצמאות בדרכי שלום וללא אלימות, תוך כדי כיבוד רצון העם הקטלני", הצהיר הנשיא המודח פוג'דמון בעקבות ההצבעה. בהקלטה שהוכנה מארש, מחשש שייעצר על ידי הרשויות בספרד, תקף פוג'דמון את פעולות מדריד בתגובה להכרזת העצמאות של החבל: "סעיף 155 הוא מתקפה נגד רצון העם הקטלני, עלינו להגן על עצמנו מפני דיכוי, אך לא נשתמש בכוח. נעבוד לבניית מדינה חופשית עם פחות אי-צדק, ויותר סולידריות ודמוקרטיה".

הפופולריים