מנהל קמפיין טראמפ לשעבר נעצר בפרשת הקשרים עם רוסיה

מנהל קמפיין טראמפ לשעבר נעצר בפרשת הקשרים עם רוסיה
פול מנפורט, שניהל את קמפיין הבחירות של הנשיא האמריקני, וסגנו ריק גייטס, הואשמו בקשירת קשר נגד ארה"ב ובקבלת כספים מגורמים זרים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ ופול מנפורט במהלך קמפיין הבחירות
צילום: צילום: אי-פי

כתבי אישום ראשונים נגד מעורבים בפרשת הקשרים בין קמפיין הנשיא דונלד טראמפ לרוסיה: מנהל הקמפיין לשעבר של הנשיא, פול מנפורט, וסגנו, ריק גייטס, הסגירו את עצמם היום (שני) ל-FBI (הבולשת הפדרלית של ארצות הברית) בעקבות הגשת כתבי אישום נגדם. בתוך כך, פורסם היום כי יועצו לשעבר של טראמפ ג'ורג' פאפאדופולוס הודה שמסר עדות שקר בפני סוכני FBI. 

התובע המיוחד שמונה לפרשה, רוברט מנפורד, האשים את השניים בשורה של סעיפים, בהם קשירת קשר נגד ארצות הברית, הלבנת כספים קבלת כספים מגורמים זרים ומסירת הצהרות כוזבות. לפי דיווחים בכלי תקשורת אמריקניים, מנפורט הואשם בהונאת מס גדולה על בסיס תשלומים שקיבל מגורמים במזרח אירופה. להונאה אין קשר ישיר לקמפיין הבחירות של טראמפ, אך לא מן הנמנע שמדובר בניסיון להפעיל עליו לחץ על מנת שיספק לחוקרים מידע בנוגע לסוגית הקשרים עם רוסיה. מנפורט נחשב למקורב לממשל הרוסי, ואף ביצע בעבר עסקאות עם השלטון הפרו-רוסי באוקראינה.

תיעוד: מנהל הקמפיין של טראמפ לשעבר בדרך למעצר

בתגובה צייץ טראמפ בטוויטר כי ״אני מצטער אבל זה היה שנים לפני שמנפורט היה חלק מהקמפיין שלי. אבל מדוע לא חוקרים את הילארי המושחתת והדמוקרטים?״. עוד הוסיף טראמפ כי ״אין שום שת״פ עם רוסיה״.

פאפאדופלוס הודה בראשית החודש כי מסר עדות שקר בעדות קודמת (שנערכה ב-27.1.2017). הוא חתם על עסקת טיעון עם ה-FBI והוא משתף פעולה בכל הקשור לחקירת המעורבות הרוסית. פאפאדופולוס אמר ל-FBI כי קיבל מידע מאיש אקדמיה זר לפיו הרוסים מחזיקים במידע מפליל (תכתובות דואר אלקטרוני) על הילארי קלינטון (שהייתה אז מועמדת לנשיאות). עם זאת, טען כי קיבל את המידע לפני שהצטרף לקמפיין של טראמפ. חקירת ה-FBI הוכיחה כי איש האקדמיה הזר יצר קשר עם פאפאדופולוס, לאחר שזה כבר ידע כי הוא עומד להצטרף לקמפיין טראמפ. בנוסף, נושא הדואר האלקטרוני של קלינטון עלה לאחר שפאפאדופולוס כבר היה חלק מקמפיין טראמפ.

אמש נחשף בארצות הברית כי מנפורט קיבל כספים מחוץ לארצות הברית ב-13 פעמים שונות בשנים האחרונות. על רקע ריבוי הדיווחים סביבו, בבית הלבן הקפידו לאחרונה להפחית מחשיבותו של מנהל הקמפיין לשעבר וציינו כי הוא ניהל את הקמפיין של הנשיא האמריקני לתקופה של שלושה חודשים בלבד. עם ההודעה על הגשת כתב האישום, פרסמו כלי תקשורת אמריקניים תיעוד שלו עוזב את ביתו שבווירג'יניה ביחד עם סניגורו, בדרך להסגיר את עצמו לרשויות.

סגנו של מנהל הקמפיין, ריק גייטס, היה חלק מקמפיין הבחירות של נשיא ארצות הברית לכל אורכו. גייטס נחשב גם היום לפעיל בשורות המפלגה הרפובליקנית ואך ביקר השנה בבית הלבן כמה פעמים. הוא הסגיר את עצמו ל-FBI, אך פרטי האישום נגדו טרם נחשפו.

הפופולריים