צו מעצר אירופי הוצא נגד נשיא קטלוניה המודח ששוהה בבלגיה

צו מעצר אירופי הוצא נגד נשיא קטלוניה המודח ששוהה בבלגיה
קרלס פוג'דמון ביקש להעיד בשיחת וידאו מבלגיה וסורב. צו מעצר אירופי הוצא גם נגד ארבעה חברי מועצה קטלונים נוספים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא קטלוניה המודח קרלס פוג'דמון
צילום: צילום: אי-פי

בית המשפט הספרדי הוציא הערב (שישי) צו מעצר אירופי נגד הנשיא הקטלאני המודח, קרלס פוג'דמון, ונגד ארבעה חברי מועצת קטלוניה. הצו הוצא לאחר שהם התעלמו מצו קודם שהוצא נגדם אתמול, המורה להם לחזור לספרד ולהעיד נגד ההאשמות נגדם. כל החמישה שוהים בבלגיה.

הנשיא הקטלאני המודח ושותפיו צפויים להיות מואשמים במרד, בהמרדה, בשימוש לרעה של כספי ציבור ובהפרת אמונים - העונש על עבירות אלה הוא עד 30 שנות מאסר. פוג'דמון ביקש מבית המשפט להעיד באמצעות שיחת וידאו מבלגיה, אך השופט דחה את הבקשה. אתמול הורה בית המשפט העליון בספרד להחזיק במעצר תשעה מחברי הקבינט של הנשיא המודח. 

פוג'דמון עזב את ספרד לבלגיה לאחר שהממשלה האזורית של קטלוניה פוזרה על ידי ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי. בשבוע שעבר נשא ראחוי נאום, מספר שעות לאחר שהפרלמנט הקטלוני הכריז על עצמאות החבל באופן חד צדדי.

פוג'דמון אמר בראיון לרשת RTBF הבלגית כי הוא מוכן לשתף פעולה עם רשויות החוק הבלגי, אך אינו בוטח במערכת הצדק בספרד. הנשיא הקטלוני המודח הוסיף כי הוא מאמין שהרשויות בספרד הפכו לכלי פוליטי. לבלגיה יש שלושה חודשים לכל היותר כדי להחליט אם להחזיר את פוג'דמון חזרה לספרד.

ביום שלישי ביטל בית המשפט החוקתי של ספרד את הכרזת העצמאות של קטלוניה.  הממשלה הספרדית קבעה מועד – 21 בדצמבר – לבחירות חדשות במחוז. פוג'דמון הדגיש כי הוא רואה את עצמו כמועמד לגיטימי בבחירות. בהמשך הראיון אמר פוג'דמון כי "חייבת להיות המשכיות בהפצה של מה שקורה בספרד בעולם". הוא הוסיף כי הוא וחבריו רואים בעצמם ממשלה לגיטימית.

הפופולריים