ראש ממשלת לבנון אל-חרירי התפטר מחשש לחייו

ראש ממשלת לבנון אל-חרירי התפטר מחשש לחייו
בהודעת התפטרותו הוא תקף בחריפות את איראן וחיזבאללה ואמר שבטהראן פועלים להשמיד את העולם הערבי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת לבנון המתפטר סעד אלחרירי
צילום: צילום: אי-פי

ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, הודיע היום (שבת) על התפטרותו פחות משנה לאחר שהחל לכהן בפעם השנייה בתפקיד, וזאת בשל חשש מהתנקשות בחייו. בנאום ההתפטרות, ששודר מסעודיה. תקף אל-חרירי את איראן ואת ארגון חיזבאללה, והאשים אותם כי הם ממשיכים לאיים על העולם הערבי. בתגובה תקף חיזבאללה את אל-חרירי: "סעודיה מנסה להטביע את לבנון במלחמת אחים". מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה צפוי לנאום מחר בערב ולהגיב על התפטרותו של אל-חרירי. בנוסף, משרד החוץ האיראני הצהיר להתפטרותו של רה"מ הלבנוני סעד אל-חרירי תוביל למתיחות במדינה ובאיזור.

אל-חרירי הבטיח כי האומה הערבית תתעורר ותקום נגד הנסיונות של איראן, כפי שהיה בבחריין ובתימן. "למרות ההבלגה שנקטתי, איראן המשיכה לפגוע בלבנון ובאיזור. ידי איראן ייגדעו", הבטיח אל-חרירי.

ראש ממשלת לבנון רמז כי הוא חושש לחייו, ואמר כי האווירה בארצו דומה לזו שהיתה לפני רצח אביו, רפיק אל-חרירי, בשנת 2005. ברקע, רשת אל-ערביה דיווחה כי בשבוע שעבר סוכל ניסיון התנקשות באל-חרירי.

התפטרותו של אל-חרירי מגיעה על רקע ביקורו בערב הסעודית במהלך השבוע. על פי ההערכות בעולם הערבי, ההתפטרות של המנהיג הלבנוני תואמה עם הסעודים, בעלי בריתו במאבק הסוני נגד איראן.

גורמים איראנים תקפו את אל-חרירי והאשימו כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ויורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, עומדים מאחורי המהלך כדי להגביר את המתיחות באיזור. גורם איראני מצוטט בתקשורת הערבית כשהוא לועג לאל-חרירי: "היה מוטב אילו ראש ממשלת לבנון היה מכבד את עמו ומודיע משטח לבנון על התפטרותו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להתפטרות אל-חרירי: "התפטרות ראש הממשלה לבנון אל-חרירי ודבריו הם קריאת השכמה לקהילה הבינלאומית לנקוט פעולה נגד התוקפנות האיראנית, שמנסה להפוך את סוריה ללבנון 2. תוקפנות זו מסכנת לא רק את ישראל, אלא את המזרח התיכון כולו".

הפופולריים