דיווח בבלגיה: נשיא קטלוניה המודח הסגיר את עצמו למשטרה

דיווח בבלגיה: נשיא קטלוניה המודח הסגיר את עצמו למשטרה
קרלס פוג'דמון וארבעה שרים נוספים בממשלתו, שנמלטו לבלגיה, הסגירו את עצמם לידי המשטרה המקומית בעקבות צו המעצר האירופי שהוצא נגדם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קרלוס פוג'דמון בבריסל, בשבוע שעבר
צילום: צילום: אי-פי

נשיא קטלוניה המודח, קרלס פוג'דמון, הסגיר את עצמו היום (ראשון) למשטרה בבלגיה, כך דיווחה הטלוויזיה המקומית. מלבד פוג'דמון, הסגירו את עצמם לידי המשטרה הבלגית עוד ארבעה שרים שהודחו מהממשלה הקטלאנית. בית המשפט הספרדי הוציא צו מעצר אירופי לחמישה, המורה להם לחזור לספרד ולהעיד בבית משפט בנוגע להאשמות נגדם.

קרלס פוג'דמון (צילום: אי-פי)

הנשיא הקטלאני המודח ושותפיו צפויים להיות מואשמים במרד, בהמרדה, בשימוש לרעה של כספי ציבור ובהפרת אמונים - עבירות שהעונש המצטבר בגינן יכול להגיע עד 30 שנות מאסר. פוג'דמון ביקש מבית המשפט להעיד באמצעות שיחת וידאו מבלגיה, אך השופט דחה את הבקשה. בראיון לרשת RTBF הבלגית, אמר הנשיא המודח כי הוא מוכן לשתף פעולה עם רשויות החוק הבלגיות, אך הבהיר מנגד שהוא אינו בוטח במערכת הצדק בספרד. הנשיא הקטלאני המודח הוסיף כי הוא מאמין שהרשויות בספרד הפכו לכלי פוליטי.

פוג'דמון עזב את ספרד לבלגיה לאחר שראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, פיזר את הממשלה האזורית של קטלוניה והכריז על בחירות חדשות ב-21 בדצמבר. בשבוע שעבר ביטל בית המשפט החוקתי של ספרד את הכרזת העצמאות של קטלוניה.

בתגובה לפיזור הממשלה, תקף פוג'דמון בחריפות את הרשויות בספרד והאשים כי הצעדים נגד קטלוניה הם "המתקפה החריפה ביותר נגד המוסדות והאזרחים בחבל מאז המשטר הדיקטטורי של פרנסיסקו פרנקו", ואף כינה אותם "ניסיון חיסול של הממשלה והדמוקרטיה שלנו".

בראשית החודש שעבר הצביעו 90% מתושבי חבל קטלוניה בעד היפרדות מספרד, זאת למרות שכשליש מאתרי ההצבעה נסגרו על ידי כוחות הביטחון הספרדים, ומאות מצביעים נפצעו בעימותים עם השוטרים. ממשלת ספרד הכריזה כי המשאל משולל תוקף וכי אין בכוונתה להכיר בתוצאותיו.
הפופולריים