גל המעצרים בסעודיה: הערבי העשיר בעולם מאחורי הסורגים

גל המעצרים בסעודיה: הערבי העשיר בעולם מאחורי הסורגים
מחזיק בהון של 17 מיליארד דולר, מופיע בערוצי טלוויזיה בכל העולם ומתנצח עם טראמפ בטוויטר. הכירו את הנסיך אל-וליד בן טלאל שעלול לאבד את הכול
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנסיך הסעודי, אל-וליד אל-טלאל
צילום: צילום: אי-פי

שלטונות סעודיה עצרו היום (ראשון) לפנות בוקר עשרות בכירים בממלכה בחשד למעורבות בפרשת שחיתות גדולה. גל המעצרים החל, לאחר שהמלך סלמאן פרסם צו המורה להקים ועדה מיוחדת למאבק בשחיתות בראשות יורש העצר, מוחמד בן סלמאן, הנחשב לאיש החזק בסעודיה.

אותה ועדה אמורה לחקור אישים סעודים שהיו מעורבים על פי החשד בפגיעה בכספי הציבור, וכן מוסדות שפעלו בניגוד לחוק. הוועדה היא שתקבע את גם העונשים שיש לגזור על המעורבים בפרשה. בין העצורים - 11 נסיכים וארבעה שרים בהווה ובעבר, בהם אחד הנסיכים הסעודים המוכרים והמפורסמים ביותר בזירה הבין-לאומית, אל-וליד בן טלאל.

בן טלאל, בן 62, נחשב לדמות לא שגרתית בסעודיה. מדובר בערבי העשיר ביותר בעולם, כשהמגזין "פורבס" מעריך את הונו ב-17 מיליארד דולר. עבור רבים, בן טלאל מייצג את פני העסקים בסעודיה. הוא מופיע לעיתים קרובות בערוצי טלויזיה בין-לאומיים, וכותב מאמרים על השקעותיו וסגנון חייו.

למעצרו עלולה להיות השפעה על מיליארדי דולרים המושקעים ברחבי העולם. בן טלאל נודע בעיקר בהימור הגדול שלקח, כשהשקיע בבנק ההשקעות "סיטי-גרופ" וחברות מערביות מובילות אחרות. מלבד החזקות ב"סיטי-גרופ", הנסיך בן טלאל מחזיק מניות רבות גם ב"טוויטר", בחברת התחבורה "ליפט" ובחברת "האחים וורנר".

הנסיך הסעודי אל וליד בן טלאל (צילום: אי-פי)

כתבת מגזין שנכתבה עליו בשנת 2013 חשפה את ארמון השיש שלו בעל 420 החדרים בריאד, מטוס הבואינג 747 האישי שלו, ומתחם הנופש בגודל 120 דונמים על חמשת בתיו בריאד - שכולל בין היתר חמישה נחלים מלאכותיים.

אביו של בן טלאל היה שר הכלכלה של סעודיה בשנות ה-60 של המאה הקודמת, והוא עצמו ידוע בדעותיו הליברליות ביחס לחברה הסעודית, כמו תמיכה בהעסקת נשים ובמתן רישיונות נהיגה עבורן. בשנת 2015 בן טלאל עשה כותרות בעולם, כאשר כינה את דונלד טראמפ בטוויטר "חרפה", במהלך קמפיין הבחירות בארצות הברית. זאת לאחר שטראמפ הציע למנוע כניסת מוסלמים מכמה מדינות ערביות ומוסלמיות שמעורבות בטרור. טראמפ לא נשאר חייב וענה, גם כן בטוויטר, כי הנסיך הסעודי "מעוניין לשלוט בפוליטיקאים שלנו עם הכסף של אביו. הוא לא יוכל לעשות זאת לאחר שאיבחר". לאחר בחירתו של טראמפ לנשיאות, אמר בן טלאל כי לא משנה מה היו חילוקי דעות שלהם בעבר, "אמריקה אמרה את דברה", והוא בירך את טרמאפ על ניצחונו.

השקעותיו הנוכחיות והעתידיות של בן טלאל נמצאות כעת בסכנה, לאחר מעצרו בידי המועצה הסעודית המיוחדת לחקירות שחיתות. "יהיו כעת סימני שאלה לגבי מה המשמעות של המעצרים", אמר מנהל בכיר במכון פיננסי אירופי, שביקר בריאד בחודש האחרון כדי להשתתף בכינוס בין-לאומי גדול לקידום סעודיה כיעד השקעות אטרקטיבי. "אנשים יסתכלו על כל סוג של החזקות בין-לאומיות של אותם האנשים שנעצרו, כדי לראות מה תהיה ההשפעה".

איש עסקים הפועל באזור המפרץ הפרסי הוסיף: "הוא תמיד היה הפנים הצבעוניות והלא רשמיות של הציבור הסעודי, למרות שהוא מעולם לא היה בתפקיד בכיר של קבלת החלטות בממלכה".

הפופולריים