דיווח סעודי: "המערב הזהיר את ראש ממשלת לבנון מפני התנקשות"

דיווח סעודי: "המערב הזהיר את ראש ממשלת לבנון מפני התנקש
העיתון "א-שרק אל-אווסט" טען כי סעד אל-חרירי קיבל מידע מסוכנויות מודיעין מערביות לפני שהתפטר. נסראללה: "ההתפטרות – שיגעון של הסעודים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת לבנון המתפטר, סעד אל-חרירי
צילום: צילום: אי-פי

העיתון הסעודי "א-שרק אל-אווסט" ציטט היום (ראשון) מקורות עלומי שם, שטענו כי סוכנויות מודיעין של מדינות מערביות הזהירו את ראש ממשלת לבנון, סעד חרירי, כי ישנה כוונה לרצוח אותו. הדיווח לא כלל פרטים בנוגע למזימת ההתנקשות לכאורה, שקדמה להחלטתו הדרמטית של אל-חרירי להתפטר אתמול מתפקידו.

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה הגיב היום ראשונה לטלטלה הפוליטית בלבנון ואמר כי התפטרותו של אל-חרירי היא "מעשה שיגעון של הסעודים". נסראללה אמר כי אינו צופה סבב לחימה בעתיד הנראה לעין, אך ציין כי המלחמה הבאה תהיה "גורלית ומכרעת". לדבריו, יש לראות כיצד יתפתחו הדברים בימים הקרובים. גם סגנו של נסראללה, נעים קאסם, אמר לפני כמה ימים  כי אינו רואה באופק אפשרות למלחמה של חיזבאללה עם ישראל

גורמי ביטחון בלבנון אומרים כי אין בידיהם שום מידע על מזימה להתנקש בחייו של ראש ממשלת לבנון המתפטר. לעומת זאת, כלי תקשורת סעודיים דיווחו אתמול כי לפני כמה ימים סוכל ניסיון לפגוע בשיירה של אל-חרירי בביירות. העיתון "א-שרק אלאווסט" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר כי ארגון מודיעין במערב הזהיר על כוונה להתנקש בחיי ראש ממשלת לבנון.

אתמול הודיע אל-חרירי על התפטרותו, פחות משנה לאחר שהחל לכהן בפעם השנייה בתפקיד, וזאת בשל חשש מהתנקשות בחייו. בנאום ההתפטרות ששודר מסעודיה תקף אל-חרירי את איראן ואת ארגון חיזבאללה, והאשים אותם כי הם ממשיכים לאיים על העולם הערבי.  באל-ג'דיד הלבנוני דווח כי  נשיא מישל עוואן ידחה את בקשת ההתפטרות של אל-חרירי עד לחזרתו של האחרון ללבנון.

אל-חרירי הבטיח כי האומה הערבית תתעורר ותקום נגד הנסיונות של איראן, כפי שהיה בבחריין ובתימן. "למרות ההבלגה שנקטתי, איראן המשיכה לפגוע בלבנון ובאזור. ידי איראן ייגדעו", הבטיח אל-חרירי. ראש ממשלת לבנון רמז בנאומו כי הוא חושש לחייו, ואמר כי האווירה בארצו דומה לזו שהיתה לפני רצח אביו, רפיק אל-חרירי, בשנת 2005. 

התפטרותו של אל-חרירי מגיעה על רקע ביקורו בסעודיה במהלך השבוע. על פי ההערכות בעולם הערבי, ההתפטרות של המנהיג הלבנוני תואמה עם הסעודים, בעלי בריתו במאבק הסוני נגד איראן. גורמים איראנים תקפו את אל-חרירי והאשימו כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ויורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, עומדים מאחורי המהלך כדי להגביר את המתיחות באזור. אמש, סעודיה יירטה טיל שנורה מתימן לעבר הבירה ריאד. לפי דיווחים, הטיל נורה על ידי המורדים החות'ים, הנתמכים על ידי איראן. 

הפופולריים