רוחאני: "סעודיה טעתה כשהחשיבה את ישראל כידידה שלה"

רוחאני: "סעודיה טעתה כשהחשיבה את ישראל כידידה שלה"
על רקע ההסלמה במתיחות בין המדינות, נשיא איראן שיגר אזהרה לעבר ריאד: "הם עשו טעות אסטרטגית כשראו בישראל ובארצות הברית ידידות, ואילו בנו אויב"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלך סעודיה סלמאן
צילום: צילום: אי-פי

נשיא איראן, חסן רוחאני, קבע היום (רביעי) כי סעודיה ביצעה "טעות אסטרטגית", לדבריו, כשבחרה להחשיב את ישראל כידידתה. בציטוט שפרסמה סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים", אמר רוחאני כי "זו הייתה טעות להחשיב את ארצות הברית ואת ישראל כידידות, ואילו את איראן כאויב".

הנשיא האיראני טען כי הטילים ששוגרו ביום שבת לעבר נמל התעופה בריאד היו "תגובה טבעית לתוקפנות הסעודית" והוסיף: "כיצד אמור העם התימני להגיב להפצצות במדינה שלו? להם אסור להשתמש בנשקם? קודם תפסיקו את ההפצצות, ואז תראו אם התימנים לא עושים את אותו הדבר".

הירי, שבוצע על ידי המורדים החות'ים בתימן המזוהים כתומכי המשטר האיראני, הגביר עוד יותר את המתיחות בין סעודיה לבין הרפובליקה האסלאמית. לכך הצטרפה גם סערת התפטרותו של ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, שנשא נאום בסעודיה עם עזיבתו את התפקיד והאשים את איראן באיום על העולם הערבי.

מנגד, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הטיל השבוע על סעודיה את האחריות להתפטרותו המפתיעה של אל-חרירי, וטען כי מדובר בצעד שתוכנן מראש היטב. נסראללה האשים כי בית המלוכה הסעודי "בוחש בענייניה הפנימיים של לבנון".

"סעודיה מותחת ביקורת על אחרים שמתערבים בענייניה, אבל היא בעצמה בוחשת בעניינים של לבנון", קבע מזכ"ל חיזבאללה. "ההתפטרות של אל-חרירי הוכתבה לו על ידי הסעודים. הוא כלל לא תכנן לעשות זאת ואנחנו לא ייחלנו שיתפטר. איש בלבנון לא מסוגל להבין מה הסיבה".

הפופולריים