ספרד: בית המשפט ביטל את הכרזת העצמאות של קטלוניה

ספרד: בית המשפט ביטל את הכרזת העצמאות של קטלוניה
אחרי שהשעה את הצהרת הפרלמנט הקטלאני, בית המשפט החוקתי של ספרד הורה כצפוי על ביטולה הסופי. ראש ממשלת בלגיה: לא נתערב בהסגרת פוג'דימון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה למען עצמאות קטלוניה בברצלונה
צילום: צילום: אי-פי

בית המשפט החוקתי של ספרד הורה היום (רביעי) לבטל את הצהרת העצמאות החד-צדדית של הפרלמנט הקטלאני, שהוכרזה לפני כשבועיים. ההחלטה הפכה היום לרשמית לאחר שבית המשפט הורה תחילה להשעות את ההצהרה של חבל קטלוניה.

בתוך כך, ראש ממשלת בלגיה – שם שוהים מהשבוע שעבר נשיא קטלוניה המודח וארבעה משריו – קרא היום לקיים דיאלוג עם הממשלה במדריד. למרות זאת, בדיון שנערך בפרלמנט בבריסל, הדגיש צ'ארלס מיצ'ל כי ממשלתו לא מתכוונת להתערב בכל הנוגע להסגרה אפשרית של החמישה לספרד.המנהיג הבלגי אמר בפרלמנט המקומי כי קרלס פוג'דמון ויתר הבכירים הקטלאנים זוכים ליחס זהה "כמו כל אזרח אירופי", אך הדגיש כי בלגיה לא הזמינה אותם כדי לקבל אצלה מקלט והוסיף: "נאפשר לבית המשפט לבצע את עבודתו ולפסוק בנוגע לבקשה להסגיר אותם לידי רשויות הספרדיות".

הפרלמנט הקטלאני הכריז לפני כשבועיים על היפרדות מספרד, לאחר שקיים הצבעה חשאית על עתיד החבל. בדיון נכחו 135 חברי פרלמנט, ולאחר שכמה מהם עזבו את האולם כמחאה, 70 חברים הצביעו בעד היפרדות מספרד - שניים יותר מהמספר הדרוש כדי להכריז עצמאות.

מוקדם יותר השבוע דווח כי הנשיא המודח פוג'דימון וארבעת השרים הסגירו את עצמם לרשויות בבלגיה, לאחר שבית המשפט הספרדי הוציא להם צו מעצר אירופי המורה להם לחזור לספרד ולהעיד בבית משפט בנוגע להאשמות נגדם.

הפופולריים