לבנון: אל-חרירי מוחזק בסעודיה בניגוד לרצונו

לבנון: אל-חרירי מוחזק בסעודיה בניגוד לרצונו
לדברי גורם בכיר בממשלה, ביירות מתכוונת לפעול ביחד עם מדינות נוספות להחזרתו של ראש הממשלה המתפטר. "אחרי פרישתו כפו עליו מעצר בית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אל-חרירי
צילום: צילום: אי-פי

לבנון מאמינה כי סעד אל-חרירי, ראש הממשלה המתפטר, מוחזק בסעודיה על ידי השלטון – כך אמר היום (חמישי) גורם בכיר בממשלה. לדבריו, ביירות מתכננת לפעול ביחד עם מדינות אחרות כדי להבטיח את חזרתו.

ההתפטרות המפתיעה של אל-חרירי בשבת בזמן שהותו בסעודיה הכתה בהלם את לבנון ויצרה משבר פוליטי עמוק, ודחפה את המדינה לחזית המאבק בין איראן לסעודיה. ההתפטרות העלתה השערות בלבנון שלפיהן נכפה על הפוליטיקאי המוסלמי הסוני, בעל ברית ותיק של ריאד, להתפטר. "כאשר הוא הלך (לסעודיה) הוא התבקש להישאר שם ונכפה עליו להתפטר", אמר הבכיר הלבנוני שמקורב לאל-חרירי. "הם הורו לו להקריא את הודעת ההתפטרות והוא מוחזק במעצר בית מאז".

סעודיה ועוזריו של אל-חרירי הכחישו את הדיווחים בדבר מעצר הבית. אך אל-חרירי עצמו לא פרסם הצהרות בעצמו שמכחישות שתנועתו מוגבלת. הוא טס לביקור בן יום באיחוד האמירויות השבוע, בטרם שב לסעודיה. ערוץ הטלוויזיה "אל מנאר" התומך בחיזבאללה דיווח כי נשיא לבנון מישל עוואן מנסה לפתור בדרכים דיפלומטיות את "המסתורין סביב התפטרות אל-חרירי". בנאום התפטרותו אמר אל-חרירי כי הוא חושש לחייו. הוא תקף את איראן וחיזבאללה והאשים אותם כי הם ממשיכים לאיים על העולם הערבי.

גם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, טען בתחילת השבוע כי סעודיה מחזיקה באל-חרירי."זה לא היה צעד מתוכנן", אמר בנאום שנשא. "כולם הופתעו, אפילו אנשיו של אל-חרירי". לדבריו,"סעודיה מותחת ביקורת על אחרים שמתערבים בענייניה, אבל היא בעצמה בוחשת בעניינים של לבנון. ההתפטרות של אל-חרירי הוכתבה לו על ידי הסעודים. הוא כלל לא תכנן לעשות זאת. אנחנו לא ייחלנו שיתפטר. איש בלבנון לא מסוגל להבין מה הסיבה".

הפופולריים