סעודיה וכווית לאזרחיהן בלבנון: עזבו בהקדם האפשרי

סעודיה וכווית לאזרחיהן בלבנון: עזבו בהקדם האפשרי
על רקע המתיחות בין ריאד לביירות, שתי מדינות המפרץ קראו לאזרחים לעזוב בהקדם את לבנון. גורם בממשלה הלבנונית: "אל-חרירי מוחזק בכח"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יורש העצר הסעודי, בן סלמן, לצד ראש ממשלת לבנון המת
צילום: צילום: אי-פי

סעודיה וכווית קוראות היום (חמישי) לאזרחיהן השוהים בלבנון לעזוב את המדינה בהקדם האפשרי.  זאת על רקע המשבר המחריף בין סעודיה לבין איראן וחזבאללה, בעקבות התפטרותו של ראש הממשלה אל-חרירי.

היום אמר גורם בכיר בממשלת לבנון, כי בביירות מאמינים שסעד אל-חרירי, ראש הממשלה המתפטר, מוחזק בסעודיה על ידי השלטון, וכי בכוונת מדינת הארזים לפעול לצד מדינות אחרות כדי להבטיח את חזרתו.

אתמול התייחס נשיא איראן, חסן רוחאני, לטילים ששוגרו ביום שבת האחרון מתימן לעבר נמל התעופה בריאד. הנשיא האיראני טען כי השיגור היה "תגובה טבעית לתוקפנות הסעודית" והוסיף: "כיצד אמור העם התימני להגיב להפצצות במדינה שלו? להם אסור להשתמש בנשקם? קודם תפסיקו את ההפצצות, ואז תראו אם התימנים לא עושים את אותו הדבר".

הירי לעבר ריאד בוצע על ידי המורדים החות'ים בתימן, הנתמכים על ידי איראן. האירוע הגביר עוד יותר את המתיחות בין סעודיה לבין הרפובליקה האסלאמית.

עובדים תולים כרזה שבה נראית דמותו של חרירי ועליה נכתב: "כולנו סעד" (צילום: אי-פי)

ביום ראשון האחרון האשים מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, את סעודיה בהתפטרותו המפתיעה של ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי. בנאום שנשא על רקע הסערה שחוללה ההתפטרות, טען נסראללה כי "זה לא היה צעד מתוכנן. כולם הופתעו, אפילו אנשיו של אל-חרירי".

ביום שבת התפטר סעד אל-חרירי מראשות הממשלה בלבנון, פחות משנה לאחר שהחל לכהן בפעם השנייה בתפקיד. בנאום ההתפטרות שנשא חרירי בסעודיה, הוא הביע חשש מהתנקשות בחייו ותקף את איראן וארגון חיזבאללה: "למרות ההבלגה שנקטתי, איראן המשיכה לפגוע בלבנון ובאיזור. ידי איראן ייגדעו". בתגובה טענו בחיזבאללה כי "סעודיה מנסה להטביע את לבנון במלחמת אחים".

באותו היום ציטט העיתון הסעודי, "א-שרק אל-אווסט", מקורות עלומי שם, שטענו כי סוכנויות מודיעין של מדינות מערביות הזהירו את  חרירי כי ישנה כוונה לרצוח אותו. הדיווח לא כלל פרטים בנוגע למזימת ההתנקשות לכאורה, שקדמה להתפטרות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס להתפטרות אל-חרירי, ואמר כי "התפטרות ראש הממשלה לבנון אל-חרירי ודבריו הם קריאת השכמה לקהילה הבינלאומית לנקוט פעולה נגד התוקפנות האיראנית, שמנסה להפוך את סוריה ללבנון 2. תוקפנות זו מסכנת לא רק את ישראל, אלא את המזרח התיכון כולו".

הפופולריים