שר החוץ הסעודי: "חיזבאללה חטף את לבנון, המצב מצער"

שר החוץ הסעודי: "חיזבאללה חטף את לבנון, המצב מצער"
עאדל ג'ובייר אמר בראיון לתחנת טלוויזיה אמריקנית כי חיזבאללה הוא "זרוע איראנית כדי להשתלט על לבנון", ודרש: "רוצים עוד סנקציות נגד איראן"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר החוץ הסעודי עאדל ג'ובייר
צילום: צילום: אי-פי

שר החוץ הסעודי, עאדל ג'ובייר, החריף הבוקר (שישי) את המתקפה של ארצו נגד חיזבאללה ואיראן, על רקע התפטרות ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי. "חיבזאללה חטף את לבנון. הם רוצים להשתלט עליה וחסמו כל יוזמה שהציג אל-חרירי", האשים ג'ובייר בראיון שהעניק לערוץ CNBC האמריקני. הוא דרש להטיל סנקציות חדשות נגד איראן בשל מעורבותה בטרור במזרח התיכון.

קטע מתוך הראיון של ג'ובייר ל-CNBC:


"המצב בלבנון מצער והוא נובע כתוצאה מהפעילות של חיזבאללה, שנתמך על ידי איראן", אמר ג'ובייר. השר הסעודי הדגיש כי "חיזבאללה ממשיך להתקיים כמיליציה, למרות שהם היו אמורים למסור את נשקם. אסור שיהיו מיליציות כאלה מחוץ למסגרת הממשלה.

"חיזבאללה השתלט למעשה על לבנון. הם הכלי שבו איראן משתמשת כדי לשלוט שם. זה גם הכלי שבו היא משתמשת כדי להתערב בסוריה, בחמאס ועם החות'ים בתימן. הצל של חיזבאללה נמצא בכל רחבי האזור".

כשנשאל אם ארצו מתכוונת לנקוט צעדים ישירים נגד הארגון הלבנוני, אמר ג'ובייר: "אנחנו אומרים שהעולם מוכרח לוודא שאנחנו מסווגים את חיזבאללה כארגון טרור. אסור שיהיה הבדל בין זרוע פוליטית לבין זרוע צבאית – זהו גוף אחד עם מוח אחד".

במקביל, שגריר רוסיה בלבנון אלכסנדר זאסבקין טען היום בראיון כי המצב בלבנון נמצא בשליטה "הערפל שנוצר בעקבות התפטרות אל-חרירי הוא לא בעוצמה שתביא לכדי מלחמה", הרגיע השגריר הרוסי. לטענתו, עימות בין חיזבאללה לבין ישראל "יובל לאבידות גדולות בצד הישראלי".

השבוע הטיל מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, על סעודיה את האחריות להתפטרותו המפתיעה של אל-חרירי מראשות הממשלה. בנאום שנשא על רקע הסערה הפוליטית במדינה, טען נסראללה כי "ההתפטרות הוכתבה על ידי הסעודים. זה לא היה צעד מתוכנן. סעודיה מותחת ביקורת על אחרים שמתערבים בענייניה, אבל היא בעצמה בוחשת בעניינים של לבנון".

הפופולריים