טראמפ ופוטין מצהירים: אין פתרון צבאי לעימות בסוריה

טראמפ ופוטין מצהירים: אין פתרון צבאי לעימות בסוריה
שני המנהיגים פרסמו הצהרה משותפת, לאחריה אמר טראמפ כי פוטין נעלב מההאשמות שהתערב בבחירות בארצות הברית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא רוסיה פוטין
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, פרסמו הבוקר (שבת) הצהרה משותפת ובה הודיעו כי בראייתם אין פתרון צבאי לעימות בסוריה. בהצהרה אשרו את מחוייבותם לריבונות של סוריה, לעצמאותה ולשלמותה. השניים משתתפים בועידה הכלכלית בווייטנאם, ועל אף שלא מתוכננת בניהם פגישה רשמית, הם שוחחו מספר פעמים בשוליה. ברקע, טראמפ התייחס לפרשת המעורבות הרוסית בבחירות בארצות הברית, ואמר כי נשיא רוסיה פוטין נעלב מההאשמות כי התערב בבחירות.

שני המנהיגים קראו בהצהרתם לכל הצדדים המעורבים בסכסוך בסוריה להשתתף באופן פעיל בשיחות ז'נבה להשגת שלום במדינה. הם הסכימו להקים ערוצי תקשורת בין המדינות כדי למנוע תקריות מסוכנות במזרח התיכון, ולהמשיך במאמצים להביס את דאעש. לאחר ההצהרה המשותפת, אמר טראמפ כי זו תציל חיים רבים. עם זאת, שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר בשולי טרם נקבע מועד חדש לכינוס הוועידה שארצו יזמה לכינון שלום בסוריה. הוועידה לדו-שיח לאומי בסוריה הייתה אמורה להתכנס בשבת הבאה בדרום רוסיה, אך נדחתה.

בשיחה עם כתבים במטוסו בדרכו להנוי, בירת וייטנאם, אמר טראמפ כי שב ושאל את פוטין בענין וקיבל ממנו שוב תשובה שלילית. טראמפ הוסיף כי החקירה המתנהלת בארצות הברית בענין המעורבות הרוסית, מעיבה על שיפור הקשרים עם מוסקבה.

פוטין התייחס אף הוא לטראמפ הוא אדם תרבותי, משכיל ונעים הליכות. הוא הוסיף כי יש צורך במגעים נוספים בין מוסקבה לוושינגטון, גם בדרג של מנהיגים, כדי לדון בסוגיות בטחון ופיתוח כלכלי.

בנאומו בוועידה הכלכלית אמש, הזהיר טראמפ כי  מדינתו "לא תסבול יותר סחר עם מדינות שמנצל אותה". לדבריו, "לא נוכל לסבול יותר את הניצול המתמשך. אנחנו נתעקש על מדיניות סחר הוגנת ושיוויונית". הנשיא האמריקני הכריז כי מאזן הסחר בין ארצות הברית לבין סין "אינו מקובל", והאשים את ארגון הסחר העולמי ב"יחס לא הוגן כלפינו".

הפופולריים