גורמים בלבנון: "חרירי לא מוחזק בסעודיה אלא נמצא שם מרצונו"

גורמים בלבנון: "חרירי לא מוחזק בסעודיה אלא נמצא שם מרצו
מקורות בביירות טוענים כי ראש הממשלה המתפטר שוהה בריאד בגלל "המצב הרגיש בלבנון". דיווחים: צרפת הציעה שחרירי יועבר לפריז בתמורה לשתיקתו
חרירי נפגש בריאד עם מלך סעודיה
צילום: צילום: אי-פי

מקורות לבנוניים טוענים שראש ממשלת לבנון המתפטר, סעד חרירי, אינו מוחזק בסעודיה ונמצא שם מרצונו, כך מדווח העיתון "א-שרק אלאווסט". לפי הדיווח מה שמונע את חזרתו של חרירי ללבנון הוא המצב הרגיש במדינה. כמו כן ציינו המקורות כי מתקיימים מגעים לפתרון המשבר הנוכחי.

העיתון "ראי אליום" דיווח מפי מקורות בפריז, כי צרפת מנסה גם היא לסייע לסעודיה לפתור את המשבר. המקורות ציינו שצרפת הציעה להעביר את חרירי לפריז ושישהה שם בשל "חשש לביטחונו בלבנון", כפי שעולה בקנה אחד עם הגרסה הסעודית להתפטרותו. לאחר שהות בפריז ישוב חרירי ללבנון או יישאר בצרפת. העיתון מדווח שמבחינה עקרונית מוכנה סעודיה לקבל את העסקה בתמורה לשתיקתו של חרירי והכחשת מעצרו בסעודיה.

מקורביו של חרירי מסרו לסוכנות "רויטרס" כי הסעודים אילצו את חרירי למסור את הודעת ההתפטרות לאחר שאיש מבכירי הממלכה לא המתין לו עם הגעתו לריאד, והטלפון הנייד שלו הוחרם. לפי מקורביו של חרירי, הסעודים מעוניינים להכתיר את אחיו של חרירי, בהא, כראש ממשלת לבנון. הסעודים מצידם מכחישים את הטענות.

ביום שישי אמר נשיא לבנון מישל עוון כי חרירי נחטף למעשה בידי הסעודים. עוון אמר את הדברים בפני שגרירים זרים בארצו, כך מסר גורם לבנוני רשמי לסוכנות הידיעות רויטרס. בשבת הצהיר עוון שהסבריו של אל-חרירי "אינם משקפים את המציאות", ומצבו מאז התפטר בשידור טלוויזיה מסעודיה הוא "מפוקפק ומסתורי".

עוון קרא אתמול לסעודיה להבהיר את הנסיבות המונעות מאל-חרירי לשוב לארצו. "לבנון לא מקבלת את העובדה שראש הממשלה שלה נמצא בסיטואציה שעומדת בניגוד להסכמים בינלאומיים ונורמות בין מדינות", אמר עוון.

הנשיא הלבנוני אמר כי אם סעודיה לא תספק בתוך שבוע הסבר באשר לנסיבות התפטרותו של חרירי ותחזירו ללבנון, תגיש לבנון תלונה למועצת הביטחון. מנגד, ממלא מקום השגריר הסעודי בלבנון טוען כי חרירי אינו מוחזק במעצר בית וייתכן כי הסיבה לכך שהחליט לא לחזור ללבנון נובעת מחשש להתנקשות בחייו.

אל-חרירי הודיע על התפטרותו בשבוע שעבר, פחות משנה לאחר שהחל לכהן בפעם השנייה בתפקיד, וזאת בשל חשש מהתנקשות בחייו. בנאום ההתפטרות, ששודר מסעודיה, תקף אל-חרירי את איראן ואת ארגון חיזבאללה, והאשים אותם כי הם ממשיכים לאיים על העולם הערבי. אל-חרירי רמז כי הוא חושש לחייו, ואמר כי האווירה בארצו דומה לזו שהיתה לפני רצח אביו, רפיק אל-חרירי, בשנת 2005. ברקע, רשת אל-ערביה דיווחה כי בשבוע שעבר סוכל ניסיון התנקשות באל-חרירי.

לאחר הודעתו, העריכו בעולם הערבי כי ההתפטרות של המנהיג הלבנוני תואמה עם הסעודים, בעלי בריתו במאבק הסוני נגד איראן. אלא שביום חמישי הודיעה לבנון כי היא סבורה שאל-חרירי מוחזק בסעודיה על ידי השלטון. בלבנון עלו השערות שלפיהן נכפה על אל-חרירי, בעל ברית ותיק של ריאד, להתפטר. "כאשר הוא הלך (לסעודיה) הוא התבקש להישאר שם ונכפה עליו להתפטר", אמר הבכיר הלבנוני שמקורב לאל-חרירי. "הם הורו לו להקריא את הודעת ההתפטרות והוא מוחזק במעצר בית מאז".

בעקבות המתיחות שגרמה התפטרותו של אל-חרירי, קראו בשבוע שעבר סעודיה, כווית ובחריין לאזרחיהן השוהים בלבנון לעזוב את המדינה בהקדם האפשרי. 

מנגד, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, האשים בשבוע שעבר את סעודיה בהתפטרותו של אל-חרירי, וטען כי "זה לא היה צעד מתוכנן. כולם הופתעו, אפילו אנשיו של אל-חרירי". הוא קבע כי "סעודיה מותחת ביקורת על אחרים שמתערבים בענייניה, אבל היא בעצמה בוחשת בעניינים של לבנון", וקרא לבדוק "מה גרם לסעודים להכתיב את ההחלטה הזו: האם זה סכסוך בתוך משפחת המלוכה? האם סכסוך כספי בין בני המלוכה? האם ייתכן שמישהו בתוך משפחת המלוכה הסעודית אינו מרוצה מאל-חרירי?". נסראללה גם תהה: "מישהו יודע היכן אל-חרירי? האם הוא במעצר בית? האם יאפשרו לו לשוב ללבנון?".

הפופולריים