סבא"א: איראן עומדת בהגבלות הסכם הגרעין

סבא"א: איראן עומדת בהגבלות הסכם הגרעין
דוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית קובע כי כמות האורניום המועשר שייצרה טהראן, והמים הכבדים שברשותה, נמוכים מאלו שהותרו לה בהסכם עם המעצמות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן המים הכבדים באראק
צילום: צילום: אי-פי

פעילותה הגרעינית של איראן נותרה במגבלות שהוטלו עליה במסגרת הסכם הגרעין עם המעצמות. כך פורסם היום (שני) בדוח שהגישה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). נציגי שש המעצמות, עמן חתמה איראן על הסכם הגרעין לפני כשנתיים, עודכנו בפרטי הדוח.

הדוח הוא הראשון שהוגש מאז שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כינה אותו "העסקה הגרועה ביותר שעליה חתמה ארה"ב אי פעם". עם זאת, למרות המתקפה על ההסכם שנחתם ב-2015, ארצות הברית לא קיבלה החלטה לשגת מחתימתה על העסקה יחד עם יתר המעצמות.

לפני כשבועיים אמר יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, שאיראן מקיימת את חלקה בהסכם. במסיבת עיתונאים באבו דאבי לאחר ביקור רשמי באיראן, הוסיף אמאנו כי פקחי הסוכנות לא נתקלו עד כה בכל בעיה מצד הנציגים האיראנים. "אנחנו יכולים לאשר שכל ההתחייבויות סביב ההסכם מיושמות בשטח", מסר יו"ר הסוכנות.

יו"ר סבא"א יוקיה אמאנו בפגישתו עם נשיא איראן, בחודש שעבר (צילום: אי-פי)

לפי הדוח, מלאי האורניום המועשר שהחזיקה איראן עד 5 בנובמבר היה 96.7 ק"ג, הרבה מתחת לגבול 202.8 ק"ג אותה הותר לה להעשיר במסגרת ההסכם. רמת ההעשרה לא עלתה על 3.67%. מלאי המים הכבדים, שנועד לשימוש בתהליך ייצור הפלוטוניום, חומר גרעיני נוסף, עומד על 114.4 טון - מתחת לגבול של 130 טון שהוסכם על ידי הצדדים בעסקה. בנוסף לכך, הודיעה איראן לסבא"א כי בכוונתה לבנות כור מבוסס מים-קלים, למטרות מחקר.

לפני כחודש וחצי, במהלך פגישה עם יו"ר סבא"א יוקיו אמאנו, הצהיר ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית עלי אכבר סאלחי, שארצו איננה מעוניינת לבטל את הסכם הגרעין. מנגד, הבכיר האיראני איים כי במקרה הצורך, תוכל הרפובליקה האסלאמית להגדל את כמות האורניום המועשר שברשותה בהיקף של 20% "בתוך ארבעה ימים בלבד", לדבריו. הוא אמר כי איראן איננה עושה זאת נכון להיום משום שהיא מעוניינת לקיים את הסכם הגרעין.

באותו היום הכריז הנשיא האיראני חסן רוחאני שארצו תפתח כל סוג של נשק שיסייע לה כדי להגן על עצמה "בזמן שנידרש לכך". הוא פנה לטראמפ, בעקבות התנגדותו לאשרר את הסכם הגרעין מוקדם יותר החודש, ואמר: "אתה מתעלם ממשא ומתן ומהסכמות שאושרו באו"ם, ואז מצפה שאחרים יקיימו איתך משא ומתן?"

בנאום שנשא שבועיים לפני כן האשים טראמפ את איראן בהפרת הסכם הגרעין. "בתוך כמה שנים, כשהסנקציות יוסרו, איראן תוכל ל

הפופולריים