תיעוד מחריד: צעירים נמכרים לעבדות בלוב מול מצלמות צוות CNN

תיעוד מחריד: צעירים נמכרים לעבדות בלוב מול מצלמות צוות
צוות הרשת האמריקאית יצא ללוב בעקבות סרטון שתיעד מכירת צעירים ניגרים למרבה במחיר, ותיעד מכירה דומה. פליטים שנעצרו בלוב: "כולם עברו התעללות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פליטים במחנה מעצר בלוב
צילום: צילום מסך, CNN

שוק עבדים, גברים שנמכרים למרבה במחיר וכרוז המודיע על "נערים חזקים לעבודה חקלאית". אלו אינם מראות שעברו מהעולם, אלא תיעוד של מכירה פומבית של בני אדם שקרתה בשבועות האחרונים בלוב, ותועדה ואומתה על ידי צוות רשת CNN.

הרקע לידיעה שפורסמה ברשת החדשות האמריקאית הוא סרטון שהתקבל במערכת ובו נראו שני גברים שנמכרים למרבה במחיר. "שמונה מאות", אומר הכרוז. "900, 1000, נמכר", מכריז האיש האחראי על המכירה, ושני הצעירים הניגרים הנראים בסרטון נמכרים ל"עבודה חקלאית" עבור 1,200 דינר לובי – כ-400 דולר. אחד מהגברים שנמכרו הוא אדם ממוצא ניגרי, הלבוש חולצה בהירה ומכנסי טרנינג. רק ידו של המוכר נראית מונחת על אחד מהצעירים לפני שהם נמסרים לאדונם החדש.

בעקבות הסרטון, יצא צוות של CNN ללוב עם הכתבת נימה אלבגיר, והצליח לתעד במצלמותיו מכירה פומבית דומה של עבדים, בחצר בית בעיירה סמוך לטריפולי. המקום לא פורסם בשל חשש לשלומו של אנשי הקשר של הצוות.

בתיעוד של צוות הרשת מכריז המוכר "מי שצריך חופר, זה איש גדול וחזק, הוא יחפור לכם. מה אני מציע?" הקונים הפוטציאליים מרימים את ידיהם ונוקבים במחירים עולים. בתוך מספר דקות המכירה מסתיימת והעבדים נמכרים ל"אדוניהם" החדשים. לאחר מכן מתברר לצוות שמול עיניו נמכרו כתריסר מהגרים מניז'ר.

צוות העיתונאים של הרשת שני גברים שנמכרו במכירה הפומבית. הם נראו בטראומה וסירבו ליצור קשר עם הצוות. כתבת CNN נימה אלבגיר סיכמה את מה שראה הצוות מול עיניו: "אלו מראות שחשבו ששייכים לעבר, חסרים רק שלשלאות בידיים וברגליים".

המבריחים הופכים לאדונים

מדי שנה, עשרות בני מכל רחבי אפריקה מגיעים ללוב, בניסיון לחצות את הים התיכון בדרך לאירופה. רובם מכרו את כל רכושם כדי לממן את המסע. עם זאת, לאחרונה, משמר החופים הלובי מצליח למנוע מסירות המהגרים לרדת לים, וברשותם של המבריחים נשארים רבבות בני אדם.

בשלב זה הופכים המבריחים הופכים לאדונים, והמהגרים והפליטים הופכים לעבדים למכירה. הראיות שצולמו על ידי CNN הועברו לשלטונות לוב, שהבטיחו לפתוח בחקירה.

מכירת העבדים בסרטון שהגיע לידי CNN 

אנס אלזאבי הוא מפקח בבית המעצר בטריפולי שבו מוחזקים מהגרים מרחבי אפריקה. לדבריו, הוא שמע "סיפורים רבים" על ההתעללות שמבצעים המבריחים במהגרים. "אני סובל בשבילם. מה שראיתי כאן כל יום כואב לי", הוא אומר לצוות הרשת האמריקאית. "כל יום אני שומע סיפור חדש מאנשים כאן".

צעיר ניגרי בשם ויקטורי, בן 21, שנמצא מבית המעצר בטריפולי, שאותר בידי כתבי הרשת סיפר להם כי הוא עצמו נמכר במכירה פומבית של עבדים. לדבריו, הוא נמלט מארצו לאחר שמאס בשחיתות הגוברת בה. הוא השקיע את כל חסכונותיו כדי לשלם למבריחים, והגיע ללוב בתקווה לחצות את הים לאירופה.

ויקטורי, הצעיר מניגריה שנמכר לעבדות בלוב

לאחר שכשכספו אזל, הוא נמכר כפועל יום בידי המבריחים שלו, שאמרו לו שחובו ישולם תמורת עבודתו. אבל אחרי שבועות של עבודה בכפייה, נאמר לו שהכסף שהרוויח בעבודה לא מספיק. הוא נמכר שוב ושוב, עבר התעללות וספג מכות. הוא סיפר שהמבריחים אף דרשו כופר ממשפחתו ואמו  נאלצה לללוות כסף בכפרים באזור מגורי משפחתו כדי לשחררו.  

הוא הראה לצוות CNN שאנשים רבים במחנה המעצר נושאים על גופם סימני התעללות. "אם אתה מסתכל על רוב האנשים כאן, אפשר לראות את הסימנים על הגוף שלהם. הם הוכו ועברו התעללות", אמר ויקטורי. לאחר שהגיע למחנה המעצר בטריפולי, הוא ככל הנראה יוחזר לניגריה. "אני צריך להתחיל שוב מלמטה, זה כואב לי, אבל אני מודה לע כל אלו שהצליחו לצאת מכאן", אמר ויקטורי.

הפופולריים