זימבבואה: הצבא השתלט על מוסדות השלטון ומחזיק בנשיא

זימבבואה: הצבא השתלט על מוסדות השלטון ומחזיק בנשיא
כוחות רבים מפטרלים בבירה. בהודעה בטלוויזיה הממלכתית, הכחיש ראש הסגל הצבאי שבוצעה הפיכה צבאית במדינה: "פועלים רק נגד מקורבי הנשיא הפושעים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נציג הצבא מודיע על תפיסת הנשיא
צילום: צילום: אי-פי

לאחר תקופה ארוכה של מתיחות ושמועות על הפיכה צבאית, הודיע הלילה (רביעי) צבא זימבבואה כי הוא מחזיק בשליט המדינה רוברט מוגאבה בן ה-93 ובבני משפחתו. נציגי הצבא פרסמו את ההודעה ברשות השידור הממלכתית ZBC שעליה השתלטו, כמו גם על יתר מוסדות השלטון בבירת המדינה, הארארה.

דאג קולברט, עורך דין ופעיל לזכויות אדם השוהה בהארארה סיפר לכאן הבוקר כי מרבית האנשים נמנעים מללכת לעבודה. הוא הוסיף כי בשעות הלילה נשמעו חילופי ירי ליד בתיהם של חברי הממשלה, אולם לדבריו - "הדברים כרגע רגועים יחסית, לא הייתי אומר שיש פאניקה ברחובות".


הודעת הצבא בטלוויזיה הממלכתית:

שני לובשי מדים שמסרו את ההודעה הכחישו שמדובר בהפיכה צבאית, והבהירו שהנשיא ומשפחתו בריאים ושלמים, וכי הם ערבים לביטחונם. אדם שהזדהה כראש הסגל הצבאי, ס.ב. מויו, אמר כי הצבא פועל רק נגד סביבתו של הנשיא ומקורביו שלדבריו "מבצעים פשעים שגורמים לסבל כלכלי וחברתי", במטרה להעמיד אותם לדין.

טנקים ברחובות. בירת זימבבואה, הבוקר (צילום: אי-פי)

הודעה לאזרחים - "כוחות צבא מפטרלים בבירה":


ברחובות הבירה נראים כוחות צבא רבים, וחיילים מפטרלים ברחובות, בעיקר סמוך למוסדות השלטון. תושבים דיווחו על קולו נפץ שנשמעו בעיר מכיון האזור בו מתגוררים בכירי השלטון. כבר אתמול החלו שמועות במדינה על הפיכה צבאית, במיוחד לאחר איום שהשמיע הרמטכ"ל של צבא זימבבואה, קונסטנינו צ'יוואנגה, שאמר כי "הצבא לא יהסס להתערב".

הנשיא מוגאבה ואשתו גרייס (צילום: אי-פי)

מפקד הצבא נחשב למקורבו של סגן הנשיא המודח אמרסון מנאנגאגווה, אשר פוטר בשבוע שעבר. סגנו של מוגאבה ליווה אותו לאורך עשרות שנים והיה אמור להחליף אותו בתפקיד. הוא הודח במטרה לקדם את אשת הנשיא גרייס מוגאבה לתפקיד, וכך לסלול את דרכה להחליף בבוא היום את המנהיג הישיש.

מפלגת האופוזיציה, התנועה לשינוי הדמוקרטי של אימבבואה (MDC), קראה "לשוב בדרכי שלום לדמוקרטיה חוקתית", לאחר הודעת הצבא.

נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה, קורא לאיפוק בזימבבואה, ואמר כי הוא מקווה שההתפתחויות לא יובילו לשינויים בלתי חוקתיים בממשל. הוא הבהיר שמהלך כזה יהיה מנוגד לעמדות האיחוד האפריקאי.

מוגאבה מחזיק בשלטון בזימבבואה 37 שנים, והוא הנשיא המכהן המבוגר ביותר בעולם. הוא היה ממובילי מלחמת השחרור במדינה, שבסופה הושגה עצמאות מבריטניה.

הפופולריים