רוחאני לסעודיה: התערבותכם בלבנון היא אירוע חסר תקדים בהיסטוריה

רוחאני לסעודיה: התערבותכם בלבנון היא אירוע חסר תקדים בה
נשיא איראן יצא במתקפה נוספת נגד הממלכה הערבית, על רקע התפטרות ראש ממשלת לבנון: "מי אתם שתפעלו כך?". אל-חרירי: "אחזור כפי שהבטחתי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא לבנון מישל עאון
צילום: צילום: אי-פי

נשיא איראן, חסן רוחאני, גינה היום (רביעי) בתקיפות את מה שכינה "ההתערבות הסעודית הבוטה במדינה כמו לבנון", על רקע פרשת התפטרותו של ראש הממשלה סעד אל-חרירי. "זה אירוע חסר תקדים בהיסטוריה", צוטט רוחאני בתקשורת האיראנית והוסיף: "בושה שמדינה איסלאמית תתחנן מישראל לתקוף את העם הלבנוני".

הנשיא האיראני פנה אל ההנהגה בריאד ותהה: "הדרישה שלכם מראש הממשלה להתפטר ולהחליפו היא חסרת תקדים. מי אתם ועל איזה כוח אתם מסתמכים כשאתם נוקטים צעדים כאלה?".

שלטי תמיכה באל חרירי בלבנון (צילום: אי-פי)

בתוך כך, נשיא לבנון מישל עאון אמר היום כי ראש הממשלה שהתפטר מוחזק בכוח בסעודיה, וכי מדובר בפעולה עוינת נגד לבנון. "אין שום הצדקה לאי חזרתו של אלחרירי לאחר 12 ימים. לבנון רואה בחרירי כמי שמוחזק בניגוד לרצונו, בסתירה לאמנת וינה", אמר עאון. 

הנשיא הלבוני הוסיף כי ביירות עושה את המוטל עליה כדי להביא לשחרורו של חרירי ומקיימת מגעים עם מדינות ערביות ומדינות במערב למען שחרורו. בסוף השבוע האשים נשיא לבנון, מישל עאון, כי אל-חרירי נחטף. הוא איים כי אם סעודיה לא תספק בתוך שבוע הסבר באשר לנסיבות התפטרותו של אל-חרירי ותחזירו ללבנון, תגיש לבנון תלונה למועצת הביטחון.

ברקע המשבר סביב אל-חרירי, היום נחת שר החוץ של צרפת בריאד בירת סעודיה, שם הוא ייפגש בערב עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן. עוד קודם לכן דווח כי השר הצרפתי ייוועד גם עם ראש הממשלה הלבנוני המתפטר, השוהה במדינה, בניסיון לתווך במשבר.

אל-חרירי עצמו שוב עדכן היום את עוקביו בטוויטר על כוונתו, לדבריו, לשוב ללבנון. "אני רוצה להדגיש שוב שאני בסדר גמור", צייץ ראש הממשלה המתפטר. "אינשאללה, אשוב ללבנון האהובה כפי שהבטחתי לכם". גם אתמול כתב אל-חרירי בחשבון הטוויטר שלו כי הוא צפוי לשוב ללבנון בתוך יומיים והוסיף: "בואו נרגיע. משפחתי יושבת בארצה, סעודיה, ממלכת הטוב".


הוא נפגש לפני כן בריאד עם הפטריארך הלבנוני בשארה א-ראעי, שביקר בסעודיה בפעם הראשונה. הפטריארך הלבנוני אמר לאחר פגישתו עם הנסיך הסעודי, מוחמד סלמאן, כי חרירי צפוי לצאת בקרוב ללבנון. 

בסוף השבוע הקודם הודיע חרירי כי הוא מתפטר מתפקידו בשל חשש מהתנקשות בחייו. בנאום ששודר מסעודיה תקף חרירי את איראן ואת חיזבאללה והאשים אותם כי הם מאיימים על העולם הערבי.

בכירים בממשל הלבנוני ופוליטיקאים המקורבים לחרירי סבורים כי סעודיה כפתה על ראש הממשלה הלבנוני להתפטר ומחזיקה בו בניגוד לרצונו. חרירי וסעודיה, כאמור, מכחישים זאת.

בריאיון לערוץ אל מוסתקבל הלבנוני שנערך עמו ביום ראשון, דחה חרירי את הטענות שהוא מוחזק בניגוד לרצונו. בראיון, הראשון מאז הגעתו לסעודיה, אמר ראש הממשלה המתפטר כי הוא ישוב למולדתו כדי להשלים את תהליך ההתפטרות.

"לא מעניין אותי גם אם אמות, מה שחשוב לי זה לבנון", אמר אל-חרירי. "אני יודע שעל פי החוקה יש עוד הליכים שעלי לנקוט, כמו ללכת להגיש את ההתפטרות בפני הנשיא". אל-חרירי דחה את הטענות כי נאום התפטרותו הוכתב. "אני זה שכתב את הנאום, רציתי לעורר הלם חיובי", אמר.

לדבריו, הוא פועל למען עמו. "הזהרתי שוב ושוב נגד מיליציות בלבנון ושמרתי על האינטרס הלבנוני. הכול היה על חשבוני האישי ועל חשבוני הפוליטי. אני מאוים כל חיי. הלכתי מול דאעש ואל-קאעדה. עמדנו באתגרים רבים. יש לי המון יריבים שלא רוצים את סעד אל-חרירי".

הפופולריים