הילדים שמוכנים למות למען פוטין: "דוד וובה, אנחנו איתך"

הילדים שמוכנים למות למען פוטין: "דוד וובה, אנחנו איתך"
סרטון בו ילדים שרים כי הם מוכנים למות למען המנהיג מעורר סערה ברוסיה. חברת הפרלמנט מאחורי היוזמה: "אני חושבת שכולנו צריכים להיות מוכנים לכך"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סרטון בו ילדים שרים כי הם מוכנים למות למען המנהיג
צילום: צילום מסך

ילדים במדי צבא, ששרים על כך שהם מוכנים למות למען המנהיג – זה הסרטון השנוי במחלוקת, שמעורר השבוע סערה ברוסיה. בקליפ הקצבי נראים ילדות וילדים של כיתת חניכים צבאיים מבית ספר בעיר וולגוגרד, כשהם מצולמים בין היתר ליד אנדרטאות של מלחמת העולם השנייה, וחלקם אף מחזיקים את תמונות קרוביהם שלחמו במלחמה הפטריוטית הגדולה, כפי שהיא מכונה ברוסיה.

אבל הקליפ הזה הפך לכל כך שנוי במחלוקת לא רק בגלל מה שרואים בו, אלא בעיקר בגלל מה ששומעים בו. על כתפי הילדים הונח כל כובד המשקל של פאתוס הפטריוטיות הרוסית, מימי האימפריה הצארית ועד ימינו אנו. הילדים מבהירים בשיר כי חצי האי קרים שסופח מאוקראינה ב-2014 שייך לרוסיה, שהאיים הקוריליים שעברו לשליטתה של ברית המועצות מיפן בסיום מלחמת העולם השנייה לעולם לא יחזרו לידי ה"סמוראים", ותחזיקו חזק – שאלסקה, שנמכרה על ידי הצאר אלכסנדר השני לארצות הברית ב-1867, עוד תחזור לידי רוסיה.

ואיך קשור לכל זה הנשיא הכל יכול של רוסיה ולדימיר פוטין? ובכן, מילות הפזמון, שבהן מפארים הילדים את גבולותיה רחבי הידיים של רוסיה, מופיע הקטע המדאיג הבא: "על האדמה הזאת ישכון שלום, אבל אם המפקד העליון יקרא לקרב האחרון - דוד וובה, אנחנו איתך!". וובה הוא שם החיבה של ולדימיר, וברור כמובן באיזה ולדימיר מדובר.

מאחורי הסרטון עומדת חברת הפרלמנט הרוסייה אנה קוביצ'קו בת ה-38, שמופיעה בסרטון לצד הילדים. היא נבחרה לבית התחתון של הפרלמנט מטעם מפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת" רק בשנה שעברה, ונחשבת לפוליטיקאית לא ממש מוכרת. באופן מפתיע, או שאולי דווקא לא, היא חברה בוועדה הפרלמנטרית לענייני משפחה, נשים וילדים.

מיד לאחר שקוביצ'קו העלתה את הסרטון לרשת, היא ספגה ביקורת קשה מגורמים ליברליים ברוסיה שהאשימו אותה בניצול ילדים, אבל לא רק מהם. אפילו כלי התקשורת המסורתיים, כאלה שנחשבים לתומכים בפוטין, לא אהבו לראות ילדים שמצהירים על מוכנותם למות למען פוטין. קוביצ'קו מיהרה להוריד את הסרטון מהרשת, אבל זה כבר היה מאוחר מדי, מכיוון שהוא שותף בכל רשת חברתית אפשרית והפך לשיחת היום.

צפו בסרטון המלא:

אז האם היא מצטערת על מפגן הפטריוטיות הזה? לא ממש. "גדלתי על אדמת סטלינגרד, על אדמת סטלינגרד הקדושה, ואותי לימדו שאנחנו אף פעם לא תוקפים אף אחד", השיבה קוביצ'קו, אם לשלושה, לאחר שנשאלה האם היא מוכנה להקריב את ילדיה למען פוטין. "אנחנו תומכים בשלום, ואף פעם לא תוקפים ראשונים, אבל אם יידרש מאיתנו להפגין כוח רצון ולהקריב את חיינו – אני חושבת שכולנו צריכים להיות מוכנים לכך. זו העמדה שלי".

לא ברור אם מדובר ביוזמה מקומית של הפוליטיקאית הצעירה, או שמא ברוח המפקד לקראת הבחירות לנשיאות רוסיה שיתקיימו בחודש מארס הקרוב. פוטין, שעל פי החוקה יכול להתמודד לכהונה שנייה ברציפות של שש שנים, עדיין לא הכריז באופן רשמי אם יתמודד, אבל ברור במי תתמוך הגברת קוביצ'קו.

הפופולריים