דיון חירום של שרי החוץ הערבים: "מסר ברור לאיראן"

דיון חירום של שרי החוץ הערבים: "מסר ברור לאיראן"
שרי החוץ של סעודיה, מצרים ומדינות סוניות נוספות באזור ייפגשו בקהיר, וידונו בדרכי התגובה לציר השיעי, ומה שהוגדר "ההפרות והאלימות מצד טהראן"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יורש העצר הסעודי ושר החוץ המצרי
צילום: צילום: אי-פי

שרי החוץ של סעודיה, מצרים ומדינות סוניות נוספות יקיימו היום (ראשון) ישיבת חירום בקהיר בה ידונו בהתמודדות עם איראן וחיזבאללה, שלטענתן מתערבות בענייניהן הפנימיים. המתחים בין איראן לסעודיה החריפו על רקע התפטרותו של ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי, והסלמת הסכסוך בתימן, שכללה שיגור טיל על ידי המורדים הח'ותים לעבר ריאד.

שר החוץ של מצרים סמאח שוכרי אמר כי פגישת שרי החוץ התכנסה לבקשת סעודיה, בתמיכת איחוד האמירויות הערביות, בחריין וכווית."דרוש יותר מאמצעי אחד נגד מה שאיראן עושה כלפי כמה מדינות ערביות, על מנת להפסיק את את האלימות וההפרות האלו", אמר חוסי זכי, עוזר מזכיר הליגה הערבית בראיון לעיתון "א שרק אל-אווסט". לדבריו, הפגישה תעביר "מסר ברור" לאיראן לפיה עליה להפסיק את מדיניותה הנוכחית.

בעיתון המצרי "אל-אהראם" ציין מקור דיפלומטי ערבי כי משתפי הפגישה עשויים להעלות את נושא ההתערבות האיראנית לדיון במועצת הביטחון של האו"ם.

בתוך כך, מקור במשרד החוץ בלבנון אמר ששר החוץ לא צפוי להשתתף בדיון, והמדינה תיוצג על ידי נציגה בליגה הערבית, אנטואן עזאם.

שר החוץ הסעודי, עאדל ג'ובייר, אמר השבוע בריאיון סוכנות רויטרס כי סעודיה מגיבה ל"תוקפנות" מצידה של איראן. הוא הוסיף כי סעודיה שוקלת עם בנות בריתה אילו פעולות לנקוט נגד חיזבאללה, וכי ישנם מספר צעדים קונקרטיים על הפרק.

ראש ממשלת לבנון, סעד אל חרירי, שהתפטרותו החריפה את הסכסוך בין המדינות הסוניות לציר השיעי הכולל את איראן וחיזבאללה, הגיע ביום שבת מריאד לפריז. נשיא לבנון מישל עאון אמר כי חרירי הוחזק בסעודיה בכוח, וסירב לקבל את התפטרותו עד שישוב מסעודיה. 

בעיתון אלאח'באר הלבנוני אף דווח כי בביירות שוקלים לבטל את חגיגות העצמאות שנועדו להתקיים השבוע אם חרירי ימשיך להיעדר מלבנון. על פי הדיווח, נשיא לבנון עאון עודנו משוכנע כי אלחרירי איננו אדם חופשי, אף שיצא לפריז, וכי הישארותם של שניים מילדיו בסעודיה נועדה להפעיל עליו לחץ כדי שיפעל בהתאם להנחיות מריאד.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר כי הסעודים הם שעצרו את חרירי, וכי התפטרותו היא "התערבות סעודית חסרת תקדים בפוליטיקה הלבנונית". לדברי נסראללה, היחס המשפיל שלו זכה חרירי בסעודיה הוא "השפלה של כל העם הלבנוני".

הפופולריים