נשיא זימבבואה לא התפטר: "המבצע הצבאי לא פגע בסמכותי"

נשיא זימבבואה לא התפטר: "המבצע הצבאי לא פגע בסמכותי"
למרות התערבות הצבא והאולטימטום של מפלגת השלטון, אמר רוברט מוגאבה: "עלינו לוודא שהחוק והסדר נשמרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוגבה נואם, הערב
צילום: צילום: הטלוויזיה בזימבבואה

נשיא זימבבואה, רוברט מוגאבה, נשא הערב (ראשון) נאום שבו לפי הערכות אמור היה להודיע על התפטרותו - אולם לא עשה כן. מוקדם יותר היום הציבה מפלגת השלטון במדינה אולטימטום בפני מנהיג המדינה ב-37 השנים האחרונות כי עליו להתפטר עד מחר - או שיודח. מנהיג הווטרנים, המוביל את המחאה נגד מוגאבה, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס זמן קצר אחרי הנאום כי אנשים יצאו לרחובות הבירה הרארה ביום רביעי. 

"חבריי מזימבבואה", פתח מוגבה את נאומו שהועבר בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית בארצו, "אני פונה אליכם אחרי פגישה עם כוחות הביטחון. פגישה זו הגיעה לאחר מבצע של הצבא בשבוע האחרון שהתחיל בגלל דאגות בגלל המצב במדינה. אני מודע לדאגות רבות שהגיעו מאזרחים רבים. הפגישה היום הבהירה את הצורך שלנו להתחיל בתהליכים שיחזירו את המדינה שלנו לנורמליות, לוודא שהחוק והסדר נשמרים". הוא הוסיף כי "המבצע הצבאי לא הביא לפגיעה בחוקה או פגיעה בסמכותי כראש מדינה. אני שמח שבזמן הקצר הזה שעמודי התווך של המדינה נשמרו". 

לפני הנאום דיווחו כלי תקשורת מקומיים כי מחליפו של מוגאבה בראשות מפלגת השלטון הוא אמרסון מננגאגווה, שיהיה גם מועמד המפלגה לנשיאות. מננגאגווה פוטר רק לאחרונה מתפקיד סגן נשיא זיממבואה על ידי מוגבה עצמו. מוקדם יותר דיווח ה"דיילי מייל" הבריטי כי הנשיא הניצב בפני הדחה פתח בשביתת רעב והוא מסרב לאכול זה יומיים. לפי הדיווח, מוגאבה הצהיר בפני המקורבים אליו כי הוא יהיה מוכן למות עבור "מה שנכון", לדבריו.

עוד דווח כי אשת הנשיא, גרייס מוגאבה, ובכירים נוספים בסביבתו צפויים לעמוד בקרוב למשפט. המצליף הראשי של מפלגת האופוזיציה במדינה הצהיר כי הדחתו של הנשיא תצא אל הפועל, בעוד שגורם אחר הזהיר: "אם מוגאבה לא יתפטר, נוציא את הציבור לרחובות - והוא יעשה את דברו".

המשבר בזימבבואה הגיע לנקודת רתיחה ביום רביעי האחרון, כשהצבא הודיע שהוא מחזיק את מוגאבה בן ה-93 ואת בני משפחתו. נציגי הצבא השתלטו על תחנת הטלוויזיה הממלכתית ZBC ועל כל מוסדות השלטון בעיר הבירה הארארה

הפופולריים