משבר פוליטי בגרמניה: נכשלו הניסיונות להקים קואליציה

משבר פוליטי בגרמניה: נכשלו הניסיונות להקים קואליציה
הקנצלרית מרקל לא הצליחה להגיע להסכמות עם השותפות הקואליציוניות, וייתכנו בחירות חדשות. חשש מהתחזקות מפלגת הימין הקיצונית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מרקל, בשבוע שעבר
צילום: צילום: אי-פי

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הודיעה הלילה (שני) כי נכשלו המאמצים להרכיב קואליציה בת שלוש מפלגות. הדבר מהווה משבר פוליטי חריף במדינה, הגרוע זה כמה עשורים, שמעלה אפשרות לקיום בחירות חוזרות ומטיל צל על מנהיגותה של מרקל.    

מפלגת הליברלים נסוגה מן השיחות בתום ארבעה שבועות של משא ומתן עם הגוש השמרני של הקנצלרית ומפלגת הירוקים, בטענה לחוסר מכנה משותף בנושא ההגירה ושינויי האקלים. לעומת זאת, מרקל אמרה כי הצדדים היו קרובים מאוד לחתימה על הסכם, וכי תתייעץ היום עם הנשיא פרנק וולטר שטיינמאייר באשר לצעדים הבאים. "כקנצלרית, אעשה הכל כדי להבטיח שהמדינה הזאת תונהג היטב בשבועות הקשים הצפויים", אמרה. הנשיא עצמו אמר: "אני דוחק בצדדים להגיע לפשרה. בימים הקרובים אדבר עם כלל מנהיגי המפלגות וכמו כן אדבר עם נשיא הפרלמנט".

כישלון השיחות על הקמת הקואליציה נחשב חסר תקדים בגרמניה שאחרי מלחמת העולם השנייה. המגזין "דר שפיגל" אף השווה זאת להיבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית. ההודעה עוררה דאגה גם באירופה, שכן מנהיגות גרמניה נחשבת חיונית באיחוד האירופי, בייחוד על רקע הברקזיט של בריטניה.

בבחירות לבונדסטאג שנערכו לפני כחודשיים, נבחרה מרקל לכהונה רביעית בראשות גרמניה, אך מפלגתה נחלשה והסתפקה ב-30% מן הקולות – ירידה של 11% בהשוואה לתוצאות הבחירות ב-2013.

עודד ערן, לשעבר שגריר ישראל באיחוד האירופי, העריך בראיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי מרקל תמשיך לנסות להקים קואליציה בראשותה. "אף אחד לא רוצה בחירות חוזרות מחשש שהמפלגה הימנית הקיצונית תתחזק עוד יותר... לכן ייתכן שאפשר למצוא דרך להרכיב את הקואליציה המסורתית עד לאחרונה". הוא הוסיף כי "הסיטואציה לא דומה, אבל ההתחזקות של מפלגת ימין קיצונית היא כבר תופעה שראינו אותה בשנות ה-30 על רקע היחלשות המנהיגות".

השגריר הישראלי לשעבר באיחוד ציין כי המשבר הקואליציוני משפיע עמוקות על אירופה. "האיחוד האירופי נמצא במשבר קשה מעמד על רקע הפרישה של בריטניה, נושא ההגירה והתחזקות תנועות ימניות. מרקל נחשבת זה שנים למנהיגת האירופים. אי הצלחתה בבחירות מאותתת למנהיגי אירופה".

הפופולריים