טראמפ: נחזיר את קוריאה הצפונית לרשימת תומכות הטרור

טראמפ: נחזיר את קוריאה הצפונית לרשימת תומכות הטרור
משמעות המהלך - החרפת הסנקציות על המשטר בפיונגאינג. נשיא ארה"ב: מהלך שצריך היה להתבצע לפני זמן רב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ בבית הלבן, בשבוע שעבר
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע הערב (שני) כי ארצו תשוב ותכריז על קוריאה הצפונית כמדינה תומכת טרור – מהלך שיגרור סנקציות נוספות על הדיקטטורה המסוגרת. טראמפ אמר כי ההכרזה היא צעד שצריך היה להתבצע מזמן, וכי היא חלק מ"קמפיין לחץ מקסימלי" על פיונגינאג. קוריאה הצפונית הוצאה לפני תשע שנים מהרשימה, בה נמצאות איראן, סוריה וסודאן. 

"בנוסף לאיום על העולם עם חורבן גרעיני, קוריאה הצפונית תמכה בעקביות בפעולות טרור בינלאומיות כולל התנקשויות על אדמה זרה", אמר טראמפ בישיבת קבינט. בהקשר זה ציינו בכירים בממשל את רצח אחיו למחצה של קים ג'ונג און בנמל תעופה במלזיה השנה כפעולת טרור.

ההחלטה שעליה הודיע טראמפ הייתה נתונה לוויכוח במשך חודשים בממשל. כמה בכירים במשרד החוץ בוושינגטון טענו כי קוריאה הצפונית אינה עונה על הסטנדרט להחזרתה לרשימת המדינות תומכות הטרור. גורמים אמריקניים רשמיים שהיו מעורבים בדיונים הפנימיים אמרו כי לא היה ויכוח בשאלה אם ההתנקשות באחיו של המנהיג הצפון קוריאני, קים ג'ונג נאם, הייתה טרור. אך עורכי דין ציינו כי צריכה הייתה להיות יותר מתקרית אחת לשם ההכרזה, והצדדים היו חלוקים בשאלה אם הטיפול בסטודנט האמריקני אוטו וורמבייר, שמת מפציעות שמהן סבל בעת החזקתו בקוריאה הצפונית – נחשב כטרור.

קוריאה הצפונית הוצאה מן הרשימה ב-2008, לאחר שהתחייבה לעצור את תוכניתה הגרעינית. אולם בשנים האחרונות, המשטר בפיונגיאנג התקדם גם בתוכנית הגרעין ואף בתוכנית הטילים שלו. על טראמפ עצמו הופעל לחץ רב מצד מחוקקים בקונגרס לבצע את המהלך הנוכחי, אף שכמה מהם חששו כי הדבר יגביר את המתח הרב הקיים בין שתי המדינות.

הפופולריים