אמנסטי: מיאנמר מקיימת מדיניות אפרטהייד כלפי בני הרוהינגה

אמנסטי: מיאנמר מקיימת מדיניות אפרטהייד כלפי בני הרוהינג
לפי דוח שמפרסם הארגון, הרשויות במדינה מגבילות את התנועה ושוללות זכויות מהמיעוט המוסלמי. קרוב ל-700 אלף מהם נמלטו מבתיהם מאז השנה שעברה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פליטים מבני הרוהינגה במחנה פליטים בבנגלדש
צילום: צילום: אי-פי

דוח חדש שמפרסם הבוקר (שלישי) אמנסטי אינטרנשיונל קובע כי מיאנמר מקיימת מדיניות אפרטהייד כלפי בני הרוהינגה, והיא בבחינת פשע נגד האנושות. הדוח מציג את תוצריה של חקירה בת שנתיים, שמצאה כי מתקיימת אפליה מערכתית כלפי המיעוט המוסלמי, שבאה לידי ביטוי בנישול ואף בהתעללות ב"כלא באוויר הפתוח". לפי הנתונים, קרוב ל-700 אלף מהם נמלטו מבתיהם, רובם ככולם חצו את הגבול לבנגלדש, וכעת חיים במחנות פליטים בתנאים קשים.

בני הרוהינגה, מיעוט מוסלמי שמרוכז במחוז ראקין שבמערב המדינה, מבודדים למעשה מהעולם החיצון ומתמודדים עם מגבלות חמורות ביותר על חופש התנועה שלהם, ומסוגרים בכפריהם ובעיירותיהם. בכמה אזורים נאסר עליהם להשתמש בכבישים ותנועתם מותרת אך ורק דרך נהרות ונחלים - ורק אל כפרים מוסלמיים אחרים. הם משוללי זכויות בהשוואה לרוב הבודהיסטי - וגם הבודהיסטים מקרבם סובלים מאפליה.

לפי הדוח, בשנה שעברה הקשיחה במכוון ממשלת מיאנמר את התקנות לרישום תינוקות מקרב בני הרוהינגה במרשם האוכלוסין, על אף שזו אחת מהדרכים היחידות שמאפשרות להם להוכיח את תושבותם במדינה האסייאתית. בנוסף לכך, תושבים שלא היו מצויים בבתיהם במהלך "סקר האזרחים" השנתי מסתכנים בכך שיימחקו מכל הרישומים הרשמיים בכלל."הרשויות במיאנמר מפרידות ומנשלות את בני ובנות הרוהינגה, מחזיקות אותם במערכת אפרטהייד, ומקיימות כלפיהם דה-הומניזציה", אמרה אנה נייסטאט, מנהלת בכירה במחלקת המחקר של אמנסטי אינטרנשיונל. "זכויותיהם מופרות באופן יום-יומי והדיכוי רק החריף בשנים האחרונות".

לדבריה, "המערכת הזו ככל הנראה מתוכננת לגרום לחיי הרוהינגה להיות נטולי כל תקווה ומשפילים ככל שניתן. הקמפיין הברוטלי של כוחות הביטחון לטיהור אתני בשלושת החודשים האחרונים הוא רק עוד היבט קיצונים של הגישה המזוויעה הזו". היא קראה להגן על בני הרוהינגה ולאפשר להם "לשוב למצב שבו זכויותיהם וכבודם העצמי נשמרים".לפני כחודשיים האשימה מועצת זכויות האדם של האו"ם כי מעשיה של ממשלת מיאנמר הם "דוגמה לביצוע טיהור אתני". מנגד, שגריר מיאנמר בישראל טען בראיון ל"רואים עולם" בכאן 11 כי "התקשורת מתארת תיאור שקרי של המציאות".


בתחילת החודש דיווח המגזין הצרפתי Intelligence Online, כי ישראל עצרה את משלוחי הנשק למיאנמר בלחץ אמריקני. על פי דיווחים זרים, ישראל סוחרת בנשק עם מיאנמר מסוף שנות ה-80. בין השאר מכרה ישראל למדינה האסייתית רובים, טילים ואף עזרה לצבא מיאנמר להשביח את מטוסי הקרב שברשותו.

הפופולריים