רוחאני למקרון: "אל תיפול למלכודת של ישראל"

רוחאני למקרון: "אל תיפול למלכודת של ישראל"
נשיא איראן שוחח בטלפון עם מקבילו הצרפתי והדגיש בפניו כי לארצו אין כוונה להשתלט על המזרח התיכון: "רוצים להביא שלום ויציבות לאזור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן, חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

נשיא איראן, חסן רוחאני, שוחח היום (שלישי) בטלפון עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, והדגיש בפניו כי לאיראן אין כל כוונה לשלוט במזרח התיכון. הוא הזהיר את מקבילו הצרפתי "לא ליפול למלכודת שטומנת ישראל".

לדברי רוחאני, הנוכחות האיראנית בעיראק ובסוריה באה בעקבות הזמנה רשמית שקיבלה טהראן מהממשלות בשתי המדינות, כדי להילחם בטרור. הוא טען כי מטרת איראן היא "להביא שלום ויציבות באזור ולמנוע חלוקתן של מדינות". נשיא הרפובליקה האסלאמית הוסיף כי צרפת יכולה לשמש בעלת תפקיד יעיל במזרח התיכון, לו תתנהל בגישה ריאליסטית ובלתי משוחדת.

בנאום לטלוויזיה האיראנית אמר רוחאני כי חיזבאללה הוא חלק מהעם הלבנוני ונשקו משמש להגנה בלבד. כמו כן, ציין נשיא איראן כי מקרון הזמין אותו לוועידה סביבתית שתתקיים בפריז בחודש הקרוב. מוקדם יותר היום הכריז נשיא איראן על הכרעתו של ארגון "המדינה האסלאמית" בסוריה ובעיראק.

ביום רביעי שעבר ערך שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סיור שנמשך יומיים באזור הצפון, והצהיר כי "לא נאפשר התבססות שיעית והתבססות איראנית בסוריה, ולא נאפשר להפוך את כל סוריה למוצב קדמי כנגד מדינת ישראל ". השר הוסיף איום: "מי שלא הבין זאת, כדאי שיבין".

שר הביטחון במהלך סיורו בצפון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

יום קודם לכן פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במהלך ביקורו של רמטכ"ל איראן בדמשק, הוא ביקש מהסורים להקים נמל ימי בעיר טרטוס ובסיס אווירי. גורם בכיר מאוד בירושלים אמר בתגובה, כי עיקר המאמץ של ישראל כעת הוא לסכל את הקמתם של בסיסים אלה, ולא רצועת הביטחון ברמת הגולן שעליה פורסם בעבר.

באותו היום הצהיר שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, כי רוסיה לא הבטיחה לערוב להוצאת הכוחות הנתמכים על ידי איראן מסוריה. דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות הרוסית הרשמית RIA. בסוכנות תקשורת רוסית אחרת, "אינטרפקס", צוטט לברוב אומר כי נוכחות איראן בסוריה היא לגיטימית.

ב-13 בנובמבר אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא העביר מסר לארצות הברית ולרוסיה, לפיו "ישראל תפעל בסוריה לפי הבנתנו ולפי צרכי הביטחון שלנו". בישיבת סיעת הליכוד, הבהיר נתניהו שישראל לא תחשוש לפעול כדי לשמור על גבולותיה. "אנחנו דואגים לביטחון ישראל בשילוב של אחריות ותקיפות", אמר נתניהו לחברי הסיעה. "אנו שומרים על גבולותינו. הבהרתי גם לארצות הברית ולרוסיה שישראל תפעל בסוריה לפני הבנתה ועל פי צרכי הביטחון".

דבריו של נתניהו הגיעו על-רקע התבטאות יום קודם לכן מצד פקיד אמריקני בכיר, לפיה ארצות הברית, רוסיה וירדן התחייבו לכך שהכוחות האיראניים יורחקו מהגבול עם ישראל. הבכיר בממשל הוסיף, שהאיראנים ניצלו את המצב בסוריה כדי להגביר את נוכחותם במדינה, והתפתחות זו מאיימת על ישראל ועל ירדן. לדבריו, כל לוחמי המליציות הזרות חייבים לעזוב את דרום סוריה, ובסופו של דבר את המדינה.

הפופולריים