"קושנר ניסה לסכל את ההצבעה באו"ם נגד ההתנחלויות"

"קושנר ניסה לסכל את ההצבעה באו"ם נגד ההתנחלויות"
לפי העיתון וול סטריט ג'ורנל, במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות נבדק אם יועצו של טראמפ פנה למנהיגים זרים למניעת הגינוי להתנחלויות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היועץ ג'ארד קושנר
צילום: צילום: אי-פי

התובע המיוחד בארצות הברית רוברט מולר, החוקר את המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, בודק את קשריו של ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא דונלד טראמפ, עם בכירים ישראלים - כך דווח הלילה בעיתון "וול סטריט ג'ורנל".

לפי גורמים המקורבים לחקירה, לפני השבעתו של טראמפ לנשיא היה קושנר בקשר עם נציגים ישראלים, אשר ביקשו לסכל את ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם שגינתה את ההתנחלויות. על פי המקורות המעורים בחקירה, היועץ קושנר פנה בעקבות בקשתם של הבכירים הישראלים למנהיגים זרים כדי להשפיע עליהם לשנות את הצבעתם, בניסיון לסכל את אישור ההחלטה במועצת הביטחון.

ההצבעה באו"ם נערכה בדצמבר 2016, לאחר ניצחונו של טראמפ בבחירות ולקראת תום כהונתו של הנשיא ברק אובמה. על פי הדיווח, הפנייה הישראלית לקושנר התקיימה לאחר שנודע כי בניגוד לקריאתו של טראמפ, ממשל אובמה לא מתכוון להטיל וטו על ההחלטה. בסופו של דבר החליטה ארצות הברית באופן חריג להימנע בהצבעה, והיא אושרה ברוב של 14 מדינות מתוך 15 חברות המועצה. ארצות הברית הייתה היחידה להימנע בהצבעה. 

החלטת מועצת הביטחון קבעה כי להתנחלויות אין תוקף חוקי, שהן נוגדות את החוק הבינלאומי ומהוות מכשול לשלום. בהחלטה קראו חברות המועצה להפריד בין ההכרה בישראל בשטחי 67' לבין השטחים. 

צוותו של התובע מולר בודק פגישות וקשרים נוספים של עם מנהיגים זרים, במהלך כניסתו של טראמפ לבית הלבן והחלפת הממשל בארצות הברית. במסגרת החקירה, נבדק חלקו של קושנר בפיטוריו של ג'יימס מתפקידו כראש ה-FBI. 

במהלך חקירת הפרשה אמר קושנר כי נפגש כמה פעמים עם גורמים רוסיים, אולם טען כי לא היה בהם דבר פסול או בלתי הולם. ביולי השנה העיד בפני הסנאט בנוגע לקשרי ממשל טראמפ עם רוסיה ואמר: "אהיה ברור – לא שיתפתי פעולה עם רוסיה, ואני לא מכיר אף אחד בקמפיין שעשה זאת. לא היו יחסים לא ראויים, ולא הסתמכתי על מימון רוסי בעסקיי".

הפופולריים