חרירי בלבנון: משהה את התפטרותי לבקשת הנשיא

חרירי בלבנון: משהה את התפטרותי לבקשת הנשיא
לאחר ששב הלילה לארצו, הודיע ראש ממשלת לבנון כי הוא מעכב את התפטרותו כפי שביקש ממנו הנשיא עאון, שסירב להכיר בה כל עוד שהה חרירי בחו"ל
ראש הממשלה חרירי מתקבל בביירות
צילום: צילום: אי-פי

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי הודיע היום (רביעי) לאחר ששב לביירות כי החליט להשהות את התפטרותו לבקשת הנשיא מישל עאון. חרירי אמר עוד כי הוא מקווה שהקפאת ההתפטרות "תסייע לטפל בסוגיות שבמחלוקת". לדבריו, הוא מחוייב לשתף פעולה עם נשיא לבנון כדי להגן על המדינה מפני האש המאיימת עליה.

חרירי מתקבל בארמון הנשיאות בביירות:

ראש ממשלת לבנון חזר למולדתו לראשונה מאז יצא לסעודיה לפני כשבועיים וחצי, אז הכריז על התפטרותו מריאד בנאום ששודר בטלוויזיה. בנאום שנשא בארמון הנשיאות אמר חרירי כי הוא משהה את התפטרותו לבקשתו של הנשיא מישל עאון.

חרירי התקבל במצעד צבאי בארמון הנשיאות לרגל יום העצמאות בביירות, וישב במושב השמור לראש הממשלה. עאון הודיע כי עד שחרירי לא ישוב ללבנון הוא מסרב לקבל את התפטרותו, לאור עמדת המדינה הרשמית כי חרירי הוחזק בכפייה בידי הסעודים.

חרירי שב ללבנון לאחר שאתמול נפגש בקהיר עם נשיא מצרים א-סיסי. בשבת יצא ראש הממשלה הלבנוני מסעודיה לראשונה מאז התפטרותו והגיע לפריז, שם נפגש עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. לפני שעלה על המטוס בריאד, צייץ חרירי בחשבון הטוויטר שלו: "להגיד שאני מוחזק בסעודיה ונאסר עליי לצאת מהמדינה - זה שקר".

התפטרותו של חרירי ושהותו בסעודיה יצרו מתיחות חריפה בין ריאד לביירות. ראש הממשלה הלבנוני הגיע לריאד בתחילת החודש, ובנאום ששודר משם בטלוויזיה הסעודית הכריז על התפטרותו משום שהוא חושש מהתנקשות בחייו. הוא תקף את ארגון חיזבאללה ואת ההתערבות האיראנית במדינתו.

בעקבות התמשכות שהותו של חרירי בסעודיה הודיע נשיא לבנון כי ריאד גזלה את חירותו וסירב לקבל את התפטרותו עד שישוב לביירות. עאון אמר כי מדובר בפעולה עוינת נגד לבנון, והוסיף כי ביירות עושה את המוטל עליה כדי להביא לשחרורו. בכירים בממשל הלבנוני ופוליטיקאים המקורבים לחרירי הבהירו אף הם את עמדתם, לפיה סעודיה כפתה על ראש הממשלה הלבנוני להתפטר והחזיקה בו בניגוד לרצונו.

במהלך שהותו בסעודיה מסר חרירי הצהרות חוזרות ונשנות כי הוא איננו מוחזק בכפייה, ואף חזר ואמר כי ישלים את הליך ההתפטרות כשיחזור ללבנון. בריאיון לערוץ אל מוסתקבל הלבנוני הוא דחה את הטענות כי נאום התפטרותו הוכתב. "אני זה שכתב את הנאום, רציתי לעורר הלם חיובי", אמר.

מתקפה חריפה בעקבות הפרשה הגיעה מכיוונו של נשיא איראן חסן רוחאני שגינה את מה שכינה "ההתערבות הסעודית הבוטה בלבנון", והגדיר אותה "אירוע חסר תקדים בהיסטוריה".

הפופולריים