"התגלמות הרשע": מאסר עולם למנהיג הסרבים שטבח באלפים בבוסניה

"התגלמות הרשע": מאסר עולם למנהיג הסרבים שטבח באלפים בבו
בית הדין הבינלאומי בהאג הרשיע ברצח עם את ראטקו מלאדיץ', מפקד הכוחות הסרביים שביצעו את הטבח בסרברניצה ב-1995: "ניצחון לצדק"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראטקו מלאדיץ'
צילום: צילום: אי-פי

בית הדין הבינלאומי שבהאג גזר היום (רביעי) מאסר עולם על ראטקו מלאדיץ', הגנרל הסרבי שפיקד על כוחות הצבא בטבח בעיר סרברניצה בבוסניה בשנת 1995, אז נרצחו יותר מ-8,000 בוסנים. מלאדיץ', שכונה בעקבות הטבח "הקצב מסרברניצה", הורשע בעשרה סעיפים שונים של פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, בהם גם רצח עם.

תיעוד: משפטו של מלאדיץ' בבית הדין בהאג


בגזר הדין נקבע כי מלאדיץ' היה גורם פעיל בטבח בסרברניצה ואף "תרם לו באופן משמעותי". בנוסף, הצהיר בית הדין כי הגנרל הסרבי "התכוון להשמיד לחלוטין את האוכלוסיה הבוסנית של סרברניצה".

יו"ר מועצת זכויות האדם של האו"ם, זייד ראא'ד אל-חוסיין, בירך על הרשעתו של מלאדיץ' והעונש שנגזר עליו. "זה ניצחון חשוב עבור הצדק", אמר אל-חוסיין. הוא כינה את המפקד הסרבי לשעבר "התגלמות פני הרשע".

"המשפט של מלאדיץ' הוא אזהרה", המשיך נציג האו"ם. "על כל המתכננים של פשעים כאלה לדעת כעת שהם לא יחמקו מהצדק - ולא משנה עד כמה הם חזקים או כמה זמן זה ייקח".

מלאדיץ' במדי צבא סרביה ב-1996 (צילום: אי-פי)

הטבח בסרברניצה ב-1995 נחשב לאחד מהאירועים הזכורים ביותר במלחמה שהתנהלה בין סרביה לבין בוסניה סביב דרישת העצמאות של האחרונה. על פי ההערכות, לפחות 8,000 בוסנים-מוסלמים נרצחו במבצע לטיהור אתני שביצעו כוחות שהיו כפופים למלאדיץ'. האירוע נחשב לטבח הקטלני ביותר שאירע על אדמת אירופה מאז מלחמת העולם השניה.

בשנת 2012 חולל נשיא סרביה, טומיסלב ניקוליץ', סערה כאשר התבטא לגבי הטבח וקבע שלא מדובר היה ברצח עם. ניקוליץ' צוטט אז בתקשורת המקומית כאומר: "היו סרבים מסוימים שביצעו פשעים חמורים, ואותם צריך להעמיד לדין".

הפופולריים