פוטין בפסגה מדינית עם רוחאני וארדואן: "אסד יצטרך להתפשר"

פוטין בפסגה מדינית עם רוחאני וארדואן: אסד יצטרך להתפשר
נשיא רוסיה נפגש עם מקביליו מאיראן וטורקיה, במטרה לגבש פתרון פוליטי למשבר בסוריה. רוחאני: נוכחות איראנית בסוריה? כל עוד אסד מעוניין בכך
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין
צילום: צילום: אי-פי

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הצהיר היום (רביעי) כי שלב חדש החל בכל הנוגע למשבר בסוריה. דבריו נאמרו במסגרת פסגה מדינית הנערכת בעיר סוצ'י, בהשתתפות נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן.

הנשיא הרוסי אמר כי למרות ההתקדמות בסוריה, עדיין נדרשות פשרות מצד כל הצדדים – לרבות משטר אסד – כדי להשיג פתרון פוליטי במדינה המשוסעת. פוטין הדגיש בפגישה המשותפת, כי האיום של המדינה האסלאמית (דאעש) על סוריה נעצר, הודות לתפקודן של איראן וטורקיה במאבק נגד הארגון.

נשיא איראן רוחאני אמר במהלך הפסגה, כי יש "לעקור את התאים האחרונים של הטרור בסוריה". עוד הוסיף הנשיא האיראני, כי הוא חש סיפוק בשל שיתוף הפעולה עם רוסיה וטורקיה, וכי הגיע הרגע להסכם בנושא סוריה. לדבריו, נוכחות צבאית זרה בסוריה אפשרית, כל עוד הממשלה הסורית מעוניינת בכך.

הנשיא הטורקי ארדואן אמר בפסגה המשולשת בסוצ'י, כי שלוש המדינות אמורות לקבל החלטות חיוניות לפתרון המשבר בסוריה. אולם, לדבריו, חיוני שתרומת כל הצדדים לפתרון הפוליטי במשבר בסוריה, תהיה מקובלת על העם הסורי.

אתמול שוחח בטלפון נשיא איראן, חסן רוחאני, עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, והדגיש בפניו כי לאיראן אין כל כוונה לשלוט במזרח התיכון. הוא הזהיר את מקבילו הצרפתי "לא ליפול למלכודת שטומנת ישראל". לדברי רוחאני, הנוכחות האיראנית בעיראק ובסוריה באה בעקבות הזמנה רשמית שקיבלה טהראן מהממשלות בשתי המדינות, כדי להילחם בטרור. הוא טען כי מטרת איראן היא "להביא שלום ויציבות באזור ולמנוע חלוקתן של מדינות". נשיא הרפובליקה האסלאמית הוסיף כי צרפת יכולה לשמש בעלת תפקיד יעיל במזרח התיכון, לו תתנהל בגישה ריאליסטית ובלתי משוחדת.

ביום רביעי שעבר ערך שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סיור שנמשך יומיים באזור הצפון, והצהיר כי "לא נאפשר התבססות שיעית והתבססות איראנית בסוריה, ולא נאפשר להפוך את כל סוריה למוצב קדמי כנגד מדינת ישראל ". השר הוסיף איום: "מי שלא הבין זאת, כדאי שיבין".

יום קודם לכן פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במהלך ביקורו של רמטכ"ל איראן בדמשק, הוא ביקש מהסורים להקים נמל ימי בעיר טרטוס ובסיס אווירי. גורם בכיר מאוד בירושלים אמר בתגובה, כי עיקר המאמץ של ישראל כעת הוא לסכל את הקמתם של בסיסים אלה, ולא רצועת הביטחון ברמת הגולן שעליה פורסם בעבר.

באותו היום הצהיר שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, כי רוסיה לא הבטיחה לערוב להוצאת הכוחות הנתמכים על ידי איראן מסוריה. דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות הרוסית הרשמית RIA. בסוכנות תקשורת רוסית אחרת, "אינטרפקס", צוטט לברוב אומר כי נוכחות איראן בסוריה היא לגיטימית.

ב-13 בנובמבר אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא העביר מסר לארצות הברית ולרוסיה, לפיו "ישראל תפעל בסוריה לפי הבנתנו ולפי צרכי הביטחון שלנו". בישיבת סיעת הליכוד, הבהיר נתניהו שישראל לא תחשוש לפעול כדי לשמור על גבולותיה. "אנחנו דואגים לביטחון ישראל בשילוב של אחריות ותקיפות", אמר נתניהו לחברי הסיעה. "אנו שומרים על גבולותינו. הבהרתי גם לארצות הברית ולרוסיה שישראל תפעל בסוריה לפני הבנתה ועל פי צרכי הביטחון".

הפופולריים