הפלגים הפלסטיניים הודיעו: בחירות כלליות עד סוף 2018

הפלגים הפלסטיניים הודיעו: בחירות כלליות עד סוף 2018
נציגי הארגונים המכונסים בקהיר פרסמו הודעה משותפת, שבה קראו לקיים בחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט בשנה הבאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפלגים הפלסטיניים בחתימת הסכם הפיוס בקהיר
צילום: צילום: אי-פי

נציגי הפלגים הפלסטיניים, המכונסים בקהיר כדי להשלים את הסכם הפיוס, קראו הערב (רביעי) לקיים בחירות כלליות לנשיאות ולפרלמנט של הרשות הפלסטינית עד סוף 2018. הפלגים, בראשות פתח וחמאס, פרסמו הודעה משותפת בתום יומיים של דיונים מרתוניים בבירה המצרית.

בתחילת היום ניצבו השיחות בין הפלגים בפני פיצוץ. מקורות פלסטיניים דיווחו לעיתון "אל-חיאת" על "אווירה לא חיובית" השוררת בכינוס בקהיר, וטענו כי הנציגים המצרים השקיעו מאמץ גדול על מנת למנוע את קריסת השיחות.

בדיווח של העיתון היוצא לאור בלונדון נמסר עוד כי ארצות הברית וישראל מפעילות על פתח לחץ כבד שלא לשלב את אנשי כוחות הביטחון של חמאס במנגנוני הביטחון החדשים שיוקמו בעקבות הפיוס. לטענת הגורמים, ישראל אף קיימה שלא להעביר לרשות את כספי המיסים אם תעסיק עובדי ציבור מחמאס.

גורמים מטעם חמאס האשימו כי אנשי פתח מנסים להתחמק מהסרת הסנקציות שהטילה הרשות על רצועת עזה ו"מייצרים תירוצים", לדבריהם. על פי הגורמים, נציגי פתח טענו כי לפני שהסנקציות יוסרו, יש לוודא שהממשלה הפלסטינית החדשה תוכל לקחת לידיה את השליטה המלאה ברצועה.

לפני כשבועיים פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 על מסר שהעבירו גורמים בינלאומיים לרשות הפלסטינית, ושלפיו אם יצורפו פעילים של הזרוע הצבאית של חמאס למנגנוני הביטחון שלה בעזה – יופסק לאלתר כל סיוע כספי למנגנונים. מסרים ברוח זו הועברו מגורמים אמריקנים ואירופים לראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג', ולראשי מנגנוני ביטחון אחרים ברמאללה. 

אתמול דווח כי בעקבות הלחצים שהופעלו על הרשות, פנה ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג', להנהגת חמאס וביקש ממנה להשהות את השימוש בנשק עד שיוקם מנגנון הצבא המשותף של הפלגים. הפנייה של פרג', הנחשב מקורב מאוד ליו"ר הרשות אבו מאזן, נעשתה במהלך ביקורו בסוף השבוע בעזה, שבמהלכו הוא נועד עם בכירים בחמאס, בהם יחיא סינוואר.

הפופולריים