מפקד משמרות המהפכה: "הכוחות האיראניים לא יתפנו מסוריה"

מפקד משמרות המהפכה: "הכוחות האיראניים לא יתפנו מסוריה"
מוחמד עלי ג'עפרי הצהיר כי טהראן תשאיר את כוחותיה במדינה השסועה גם לאחר מלחמת האזרחים. לדבריו, תפקידם יהיה לשמור על הפסקת האש
מפקד משמרות המהפכה מוחמד עלי ג'עפרי
צילום: צילום: אי-פי

איראן תשאיר את כוחותיה בסוריה גם אחרי שתסתיים מלחמת האזרחים - כך הצהיר היום (חמישי) מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי. לדבריו, הכוחות ימלאו תפקיד חשוב בשמירה על הפסקת האש במדינה.

ג'עפרי הדגיש שאיראן תתנגד לדרישתן של צרפת ושל מדינות אחרות לנהל עמה משא ומתן בנוגע לתוכנית הטילים שלה. "הדרישה של נשיא צרפת לדון בתוכנית הטילים שלנו, המשמשים למטרות הגנה, מעידה שהוא בחור צעיר וחסר ניסיון", אמר. ג'עפרי הוסיף כי גם הדרישה לפרק את חיזבאללה מנשקו אינה דבר שעומד לדיון.

אתמול אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, שהשתתף בפסגה מדינית בסוצ'י עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, כי הנוכחות האיראנית בסוריה תימשך כל עוד משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד יהיה מעוניין בכך. הוא הוסיף כי יש "לעקור את התאים האחרונים של הטרור בסוריה".

בשיחה עם נשיא צרפת עמנואל מקרון הדגיש רוחאני כי לאיראן אין כל כוונה לשלוט במזרח התיכון. הוא הזהיר את מקבילו הצרפתי "לא ליפול למלכודת שטומנת ישראל".

לדברי רוחאני, הנוכחות האיראנית בעיראק ובסוריה באה בעקבות הזמנה רשמית שקיבלה טהראן מהממשלות בשתי המדינות, כדי להילחם בטרור. הוא טען כי מטרת איראן היא "להביא שלום ויציבות באזור ולמנוע חלוקתן של מדינות".

ביום שלישי שוחחו ראש הממשלה בנימין נתניהו ופוטין ודנו בניסיונות ההתבססות של איראן בסוריה. בהודעת לשכת ראש הממשלה נאמר כי נתניהו עמד על עקרונות הביטחון של ישראל ועל התנגדותה להתבססות האיראנית בסוריה. 

ביום רביעי שעבר ערך שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סיור שנמשך יומיים באזור הצפון, והצהיר כי "לא נאפשר התבססות שיעית והתבססות איראנית בסוריה, ולא נאפשר להפוך את כל סוריה למוצב קדמי כנגד מדינת ישראל ". השר הוסיף איום: "מי שלא הבין זאת, כדאי שיבין".

יום קודם לכן פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במהלך ביקורו של רמטכ"ל איראן בדמשק, הוא ביקש מהסורים להקים נמל ימי בעיר טרטוס ובסיס אווירי. גורם בכיר מאוד בירושלים אמר בתגובה, כי עיקר המאמץ של ישראל כעת הוא לסכל את הקמתם של בסיסים אלה, ולא רצועת הביטחון ברמת הגולן שעליה פורסם בעבר.

הפופולריים