"עברתי ברית בגיל 8 וכעסתי. מגיע לי לדעת את האמת"

"עברתי ברית בגיל 8 וכעסתי. מגיע לי לדעת את האמת"
ג'ורדן מיכאל ברסון מקנדה משוכנע כי הוא אחד הילדים שנמכרו לזוגות יהודים, בפרשה שנחשפה בשנות ה-50. "עשו לילדים כמו שעשו ליהודים בשואה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ורסון מיכאל ברסון
צילום:

"אני זוכר את עצמי שוכב בבית חולים כשידיי קשורות לצדדים כדי שלא אוכל לזוז. ואני זוכר שהרגשתי כעס". כך מתאר ג'ורדן מיכאל ברסון, יהודי קנדי, את הזיכרון שלו על ברית המילה שעבר בגיל 8.

ברסון, לפי עדותו, הוא אחד מהילדים שנמכרו לזוגות יהודיים חשוכי ילדים בארצות הברית ובקנדה, בשנים שלאחר השואה, בפרשה שנחשפה בשנת 1954. "ידעתי שמשהו לא טוב, בגלל שאבא שלי תמיד סירב לדבר איתי על זה", הוא סיפר לשלומי חתוכה בראיון לכאן חדשות.

עדותו של ג'ורדן-מיכאל ברסון:

בעיתונים מהתקופה דווח כי בפברואר 1954 נחשפה רשת שעסקה במכירה של תינוקות בשוק השחור. לפי הדיווחים, באותו חודש נעצר מי שעמד בראש הרשת, עורך דין יהודי בשם הרמן בולר, יחד עם אשתו. בולר נעצר בשדה תעופה בקנדה, בדרכו לישראל.

חקירת הפרשה התנהלה במשותף למשטרה במחוז קוויבק בקנדה ובמשטרת ניו יורק. בחקירה עלה כי הרשת כללה עורכי דין, רופאים, אחיות ומטפלות בבתי יתומים. חברי הרשת עסקו בזיוף תעודות לידה, ומכירת הילדים לזוגות יהודיים ללא ילדים, בעיקר בחוף המזרחי של ארצות הברית.

הילדים נמכרו תמורת סכומי כסף של בין 3,000 דולר ל-10,000 דולר לילד במשך 10 שנים. לפי הדיווחים, נמכרו כ-1,000 ילדים במסגרת פעילות הרשת, בסכום כולל של הילדים הגיעו לכ-3 מיליון דולרים.

לפי עדויות, חברי הרשת זייפו את תעודות הלידה של הילדים שנמכרו, על מנת לאפשר את אימוצם במשפחות יהודיות בהאתם לחוקי האימוץ באותה תקופה. לפי החוק, הלאום והמוצא של המשפחה המאמצת היו צריכים להתאים למוצאו הביולוגי של התינוק. בשל כך, זויפו תעודות הזהות של הילדים ונכתב בהם שהם יהודים.

דיווח בעיתוני התקופה על הפרשה

אחד האבות העיד על כך בבית המשפט וסיפר כי "האתגר הגדול שאני ואשתי התמודדנו עימו כשניסינו לאמץ ילד, היה העובדה שהיינו יהודים. היו כל כך מעט תינוקות יהודים זמינים. משרדי הרווחה בארצות הברית ובקנדה היו מודעים לכך שהחוק והפרוצדורה של התאמת הדת הקשו מאוד על משפחות יהודיות למצוא תינוקות לאימוץ. כתוצאה מכך, משפחות יהודיות שהיו נואשות לאמץ ילד פנו באופן לא פרופורציונאלי לשוק השחור והבינלאומי כדי לאמץ ילדים".

ג'ורדן סיפר כי הבין שהסיפור של אימוצו היה מבוסס על שקר בנוגע לזהותו, כשראה את מסמכי האימוץ והבחין שצוין בהם כי שמו העברי הוא "יוסף מיכאל בן אברהם אבינו". זאת, בניגוד למה שסופר לו.

הרמן מולר, עורך הדין שעמד בראש הרשת

על העובדה שהוא עבר ברית מילה בגיל 8, אמר ברסון כי "ייתכן שהורי הביולוגיים לא עשו לי ברית מילה, כמו שהם לא הצליחו לגדל אותי. אבל ייתכן גם שנולדתי למשפחה לא יהודית". לפי עדותו, הדבר היחיד שהוא יודע על מוצאו האמיתי הוא העובדה שהוא נולד בארצות הברית, סמוך לגבול עם קנדה.

לדבריו, העובדה שתינוקות נמכרו תמורת תשלום היה ידועה בקהילה היהודית בה גדל. התגובה שנתקל בה כשניסה לברר פרטים נוספים על הפרשה הייתה שעליו "להניח לזה". הוא הוסיף: "זה היה רק 10 שנים לאחר השואה, והם עשו לילדים מה שעשו להם". ברסון ציין כי פנה לרשויות בקנדה על מנת שיסייעו לו באיתור משפחתו הביולוגית, אולם לא זכה לתשובות שהשביעו את רצונו. "אני לא מעוניין בכסף, אני לא מעוניין בפיצויים. אני רק רוצה לשמוע את האמת".

הפופולריים