שוב: קוריאה הצפונית ערכה ניסוי שיגור בטיל בליסטי

שוב: קוריאה הצפונית ערכה ניסוי שיגור בטיל בליסטי
קוריאה הדרומית: הניסוי בוצע בשטח מצפון לפיונגיאנג בלילה שבין שלישי לרביעי. לפני שבוע הכריז טראמפ על קוריאה הצפונית "מדינה תומכת טרור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניסוי שיגור בטיל של קוריאה הצפונית
צילום: צילום: אי-פי

סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהפ" דיווחה הערב (שלישי) כי קוריאה הצפונית ערכה ניסוי שיגור בטיל בליסטי. הסוכנות ציטטה גורם צבאי במטות המשולבים של קוריאה הדרומית. על פי הדיווח, השיגור נעשה בשטח מצפון לפיונגיאנג בלילה שבין שלישי לרביעי.

לאחרונה התבטא בכיר בדיקטטורה המסוגרת והכריז כי "הגרעין הוא עניין של חיים ומוות עבור קוריאה הצפונית. מנהל המחלקה הצפון-אמריקנית במשרד החוץ של המדינה, צ'ו סון הוי, אמר בוועידה למניעת הפצת נשק גרעיני שנערכה במוסקבה כי ארצו לא מתכננת לקיים שום משא ומתן עם ארצות הברית בנושא הזה.

ב-20 בנובמבר הכריז נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על קוריאה הצפונית כמדינה תומכת טרור – מהלך שלדבריו יגרור סנקציות נוספות על הדיקטטורה המסוגרת. טראמפ אמר כי ההכרזה היא צעד שצריך היה להתבצע מזמן, וכי היא חלק מ"קמפיין לחץ מקסימלי" על פיונגינאג. קוריאה הצפונית הוצאה לפני תשע שנים מהרשימה, בה נמצאות איראן, סוריה וסודאן. 

"בנוסף לאיום על העולם עם חורבן גרעיני, קוריאה הצפונית תמכה בעקביות בפעולות טרור בינלאומיות כולל התנקשויות על אדמה זרה", אמר טראמפ בישיבת קבינט. בהקשר זה ציינו בכירים בממשל את רצח אחיו למחצה של קים ג'ונג און בנמל תעופה במלזיה השנה כפעולת טרור.

ב-31 באוקטובר דווח כי יותר מ-200 בני אדם נהרגו בקוריאה הצפונית בפיצוץ גדול וקריסת מנהרה תת קרקעית במתקן לניסויים גרעיניים במדינה. לדברי בכיר במדינה, ההתמוטטות אירעה ב-10 באוקטובר, בזמן בניית מנהרה באתר הגרעיני פוקויונג שבצפון מזרח המדינה.

ב-29 בספטמבר ביצעה הדיקטטורה המבודדת ניסוי טילים, שבו שוגר טיל בליסטי אל האוקיינוס השקט, ובפעם הראשונה זה שמונה שנים, חלף הטיל מעל יפן. בתגובה איים טראמפ לתקוף את קוריאה הצפונית: "היחס לקוריאה הצפונית, כל האופציות על השולחן", נכתב בהודעה רשמית מטעם הבית הלבן. 

ב-3 בספטמבר הכריזה פיונגיאנג כי ביצעה בהצלחה ניסוי גרעיני בפצצת מימן. בהודעה בערוץ הטלוויזיה הרשמי של המדינה נמסר כי היא כעת מסוגלת להרכיב את פצצת המימן על ראשי נפץ של טילים בין-יבשתיים. כתוצאה מהניסוי הורגשה רעידת אדמה בעוצמה של 6.3 במחוז קילז'וף באזור הממוקם בסמוך למתחם אתר ניסויים גרעיניים בשם פונג-רי.

קוריאה הצפונית הגדירה את הניסוי "הצלחה מלאה", ולטענתה, מדובר היה בשלב נוסף ומשמעותי בדרך להשלמת תכנית הנשק הגרעיני של המדינה. היה זה הניסוי הגרעיני השישי שערכה קוריאה הצפונית, שהוביל לרעש בעוצמה של פי עשרה מהניסוי האחרון, שנערך בספטמבר 2016.

ב-26 ביולי ערכה פיונגיאנג ניסוי שיגור בטיל, ובפנטגון העריכו כי הטיל ששוגר נחשב מתקדם יותר מזה ששוגר בניסוי הקודם שלה, שנערך ב-4 ביולי, ביום העצמאות האמריקני.

הפופולריים