רוחאני: הסכם הגרעין לא יבוטל חרף ניסיונות ארה"ב

רוחאני: הסכם הגרעין לא יבוטל חרף ניסיונות ארה"ב
נשיא איראן אמר בראיון לטלוויזיה בארצו כי "ההסכם הוכיח שלאיראן אין שאיפות גרעיניות", ותקף את ארה"ב, ישראל וסעודיה: "הם משקרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן, רוחאני, לצד נשיא רוסיה, פוטין
צילום: צילום: אי-פי

נשיא איראן, חסן רוחאני, תקף היום (רביעי) את ארצות הברית ואמר כי הממשל האמריקני לא יצליח לבטל את הסכם הגרעין, על אף ניסיונותיו לעשות זאת. בראיון לטלוויזיה האיראנית אמר רוחאני כי ישראל, סעודיה והקיצונים בארצות הברית לא מעוניינים להמשיך עם הסכם הגרעין, אולם לא יהיה פשוט לבטלו מכיוון שמדובר בהסכם "חזק".

הנשיא האיראני אמר כי "ההסכם הוכיח לעולם שאיראן לא שואפת להשיג נשק גרעיני". הוא הוסיף כי "איראן ניצחה בשולחן המשא ומתן והוכיחה כי הצד השני משקר" - רמז להאשמות מצד ארצות הברית וישראל, לפיהן פועלת איראן לפיתוח פצצה. על סעודיה אמר רוחאני כי "הסיבה לאיבה שהיא רוחשת לאיראן, נובעת מהתבוסות שלה ברחבי המזרח התיכון, כמו גם מהמשבר הפנימי שעוברת הממלכה".

ביום ראשון איים סגן משמרות המהפכה של איראן, חוסיין סלאמה, כי ארצו תגדיל את טווח הטילים שברשותה, כך שיוכלו להגיע למרחק של יותר מ-2,000 קילומטרים ולאיים גם על אירופה. לדבריו, הרפובליקה האסלאמית אינה מגדילה כעת את טווח הטילים מתוך בחירה, ולא משום שהיא אינה מסוגלת.

"טהראן לא רואה באירופה איום בשלב זה, ולכן אנו לא מגדילים את טווח הטילים שלנו", צוטט סלאמה בתקשורת האיראנית והזהיר: "אם אירופה תהפוך לאיום – נגדיל את טווח הטילים שלנו". לדבריו, לאיראן יש ידע ויכולת טכנולוגית לעשות זאת.

ביום שישי האחרון אמר יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, בראיון שפורסם ב"ניו-יורק טיימס", כי "המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הוא ההיטלר החדש של המזרח התיכון". דבריו של בן סלמאן, האיש החזק בסעודיה, מגיעים כשהמתח בין הממלכה לאיראן – נמצא בשיאו.

בראיון לעיתונאי תומס פרידמן, בעל הטור המוביל של העיתון, השווה יורש העצר הסעודי בן ה-32 בין המצב לפני מלחמת העולם השנייה באירופה למצב של המזרח התיכון היום, ואמר כי ניסיון העבר מוכיח שאין טעם במדיניות של פיוס. "איננו מעוניינים שהיטלר החדש באיראן, יעשה למזרח התיכון את מה שעשה היטלר לאירופה", הסביר בן סלמאן.

הפופולריים