תיעוד דרמטי: נאשם בפשעי מלחמה שתה רעל בבית הדין בהאג - ומת

תיעוד דרמטי: נאשם בפשעי מלחמה שתה רעל בבית הדין בהאג -
סלובודן פראליאק, גנרל קרואטי שהורשע בפשעים נגד האנושות בבוסניה ונידון ל-20 שנות מאסר, שתה נוזל מתוך בקבוק קטן. מותו נקבע לאחר שהדיון הופסק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סלובודן פראליאק שותה רעל
צילום:

נאשם בפשעי מלחמה מת היום (רביעי) לאחר ששתה נוזל - ככל הנראה רעל - מבקבוק קטן, באמצע דיון שנערך בבית הדין הפלילי בהאג. הדיון הופסק והנאשם פונה לטיפול רפואי, אך הטלוויזיה הקרואטית הממלכתית הודיעה כי מאמצי הטיפול לא צלחו.

סלובודן פראליאק, מפקד קרואטי לשעבר הורשע כבר ב-2013 ונידון ל-20 שנות מאסר על חלקו במלחמת בוסניה, שבה כוחותיו ביצעו פשעי מלחמה באוכלוסייה המוסלמית בעיר מוסטאר. הוא ערער על עונשו, ובדיון שנערך היום בנושא לגם מבקבוק קטן שהחביא, ומיד לאחר מכן הטיח בשופטים: "אני לא פושע מלחמה. אני מתנגד להרשעה".

בעקבות הסערה, השופטים עצרו את הדיון והזעיקו למקום רופא. פרקליטו של פראליאק אמר: "מרשי טען שהוא שתה רעל הבוקר". הדיון עסק גם בנאשמים נוספים.


ביום רביעי שעבר גזר בית הדין הבינלאומי בהאג מאסר עולם על ראטקו מלאדיץ', הגנרל הסרבי שפיקד על כוחות הצבא בטבח בעיר סרברניצה בבוסניה בשנת 1995, אז נרצחו יותר מ-8,000 בוסנים מוסלמים. מלאדיץ', שכונה בעקבות הטבח "הקצב מסרברניצה", הורשע בעשרה סעיפים שונים של פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, בהם גם רצח עם.

בגזר הדין נקבע כי מלאדיץ' היה גורם פעיל בטבח בסרברניצה ואף "תרם לו באופן משמעותי". בנוסף, הצהיר בית הדין כי הגנרל הסרבי "התכוון להשמיד לחלוטין את האוכלוסייה הבוסנית של סרברניצה".


הטבח בסרברניצה ב-1995 נחשב לאחד מהאירועים הזכורים ביותר במלחמה שהתנהלה בין סרביה לבין בוסניה סביב דרישת העצמאות של האחרונה. על פי ההערכות, לפחות 8,000 בוסנים-מוסלמים נרצחו במבצע לטיהור אתני שביצעו כוחות שהיו כפופים למלאדיץ'. האירוע נחשב לטבח הקטלני ביותר שאירע על אדמת אירופה מאז מלחמת העולם השניה.

הפופולריים