ארה"ב: "במקרה של מלחמה - הנהגת קוריאה הצפונית תושמד כליל"

ארה"ב: "במקרה של מלחמה - הנהגת קוריאה הצפונית תושמד כלי
שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, תקפה את פיונגיאנג במועצת הביטחון, על רקע הניסוי בטיל בליסטי. טראמפ על קים ג'ונג און: "כלבלב חולני"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי
צילום: צילום: אי-פי

ארצות הברית הזהירה הלילה (חמישי) את הנהגת קוריאה הצפונית כי היא "תושמד לחלוטין" אם תפרוץ מלחמה בין שתי המדינות. זאת, לאחר שפיונגיאנג ערכה השבוע ניסוי שיגור נוסף בטיל בליסטי, המכסה את כל שטחה של ארצות הברית.

בדיון חירום שהתקיים במועצת הביטחון של האו"ם, אמרה שגרירת ארצות הברית בארגון הבינלאומי, ניקי היילי, כי "אנחנו מעולם לא רצינו במלחמה עם קוריאה הצפונית, וגם היום איננו מעוניינים בכך. אך אם מלחמה אכן תפרוץ, יהיה זה בגלל הפעולות התוקפניות והנמשכות של פיונגיאנג, כפי שראינו שלשום".

השגרירה הוסיפה כי "אם בסופו של דבר תהיה מלחמה – אל תטעו, המשטר בקוריאה הצפונית יושמד לחלוטין". היילי אמרה בדיון כי הממשל האמריקני ביקש מסין להפסיק את אספקת הנפט לפיונגיאנג – צעד משמעותי שבייג'ינג נמנעה ממנו עד כה.


בתוך כך, סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מדווחת היום כי רוסיה דוחה את בקשת ארצות הברית לנתק קשרים עם קוריאה הצפונית. עוד באותו נושא - שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר היום לסוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית RIA, כי "פעולות הממשל האמריקני מתוכננות כדי לגרום לקוריאה הצפונית לקחת צעדים קיצוניים".

אמש תקף נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, את מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, במהלך נאום שנשא במיזורי על רפורמת המס שלו. "איש הטילים הקטן, הוא כלבלב חולני". 

בעבר כבר הצהיר ממשל טראמפ כמה פעמים כי כל האפשרויות נמצאות על השולחן, בכל הקשור להתמודדות עם תכנית הגרעין ותכנית הטילים של קוריאה הצפונית, כולל אפשרות צבאית. עם זאת, הממשל הבהיר כי העדיפות היא קודם כל למצות את הדרך הדיפלומטית.

מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, בעת הניסוי בשיגור טיל בליסטי (צילום: אי-פי)

אתמול אישר ערוץ הטלוויזיה הממלכתי של קוריאה הצפונית כי המדינה ביצעה בהצלחה ניסוי בטיל בליסטי בין-יבשתי בשם "הוואסונג 15", ש"יכול להגיע לכל מקום בארצות הברית". בהודעה נטען כי הטיל הגיע לגובה של 4,475 קילומטרים וטווח של 950 קילומטרים.

על פי הערוץ, הטיל עצמו נשא "מטען כבד". בנוסף מסרה השדרנית כי "הגענו ליעד ההיסטורי של השלמת פיתוח הנשק הגרעיני שלנו - נשתמש בו רק אם יאיימו עלינו". קים טען לאחר הניסוי כי מדובר בטיל החזק ביותר ששוגר על ידי המדינה במסגרת ניסויי הטילים שלה.


הנשיא האמריקני שוחח אתמול בלילה בטלפון עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, בעקבות הניסוי, ובהודעת הבית הלבן לאחר השיחה נאמר כי שני המנהיגים הסכימו כי פעולות המשטר הצפון-קוריאני פוגעות בבטחונה של המדינה ומגבירות את בידודה הבינלאומי. טראמפ ואבה חזרו והדגישו את מחויבותם לפעול נגד האיום הצפון-קוריאני.

שלשום התייחס טראמפ לניסוי השיגור בטיל ואמר בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן כי "זה הוא מצב חדש שאיתו ניאלץ להתמודד". הוא הוסיף כי ארצות הברית "תטפל במצב הזה". לדבריו, "אנחנו לוקחים את זה ברצינות רבה. לא השתנה דבר מגישתנו כלפי קוריאה הצפונית". שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, אמר כי בניסוי שביצעה המדינה המבודדת, הגיע הטיל המשוגר לגובה הרב ביותר מבחינתה אי פעם.

הפופולריים