דיווח: שר החוץ האמריקני רקס טילרסון יודח בתוך שבועות

דיווח: שר החוץ האמריקני רקס טילרסון יודח בתוך שבועות
גורמים בכירים מסרו לניו יורק טיימס שהבית הלבן מתכנן למנות במקומו את ראש ה-CIA, מייק פומפאו. בחודש שעבר דווח כי טילרסון כינה את הנשיא "אדיוט"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: אי-פי

הבית הלבן מתכנן להדיח בתוך כמה שבועות את שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, ולמנות במקומו את ראש ה-CIA, מייק פומפאו - כך דווח היום (חמישי) בעיתון ה"ניו יורק טיימס" מפי גורמים אמריקנים בכירים. פומפאו יוחלף על ידי הסנאטור הרפובליקני טום קוטון. מהבית הלבן לא נמסרה תגובה.

מערכת היחסים העכורה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושר החוץ שלו עלתה לכותרות בתחילת החודש שעבר, אז דווח ברשת NBC כי טילרסון כינה את טראמפ "אידיוט", ואף ביקש להתפטר לאחר נאום שנשא טראמפ בפני תנועת הצופים, בראשה עמד טילרסון בעבר. לפי הדיווח, שר החוץ שוכנע לא להתפטר על ידי סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, השר לביטחון המולדת דאז ג'ון קלי ושר ההגנה ג'יימס מאטיס.

לפי רשת NBC, החיכוכים בין הבית הלבן ולטילרסון התגלעו בעקבות אי הסכמות בנוגע לניהול מדיניות החוץ של ארצות הברת. טראמפ אף פנה לטילרסון בציוץ בו כתב כי הוא "מבזבז כוח על משא ומתן עם קוריאה הצפונית". 

טילרסון הכחיש את הדיווח, וטראמפ יצא להגנתו. הנשיא צייץ בטוויטר כי "הסיפור של NBC הופרך בידי טילרסון וסגן הנשיא פנס. הם צריכים להתנצל בפני אמריקה". עם זאת, כשבוע לאחר מכן עקץ טראמפ את טילרסון בראיון למגזין פורבס, והציע להשוות את מבחני האינטיליגנציה שלו ושל טילרסון, בעקבות הדיווח לפיו כינה אותו "אידיוט". בראיון ציין טראמפ: "אני חושב שזה פייק ניוז, אבל אם הוא באמת אמר את זה, אני מניח שנצטרך להשוות את מבחני ה-IQ שלנו", והוסיף: "אני גם יכול להגיד לכם מי ינצח". 

מאז תחילת כהונתו, תשעה בכירים בממשל טראמפ פוטרו או עזבו את תפקידם. הראשון היה היועץ לביטחון לאומי, מייקל פלין, לאחר 23 ימים בתפקיד בלבד. טראמפ פיטר גם את התובעת הכללית סאלי ייטס, לאחר שהורתה שלא לאכוף את תוכנית ההגירה שגיבש, את ראש ה-FBI ג'יימס קומי, שארגונו מוביל את חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות בארצות הברית, ואת ראש צוות הבית הלבן, ריינס פריבוס, שהואשם בהדלפות. הבכירים הבולטים שעזבו את טראמפ הם דובר הבית הלבן שון ספייסר, והיועץ האסטרטגי סטיב באנון, ששב לתפקידו כעורך אתר החדשות ברייטברט, המזוהה עם הימין הקיצוני.

הפופולריים