טראמפ נגד קומי: "הוא שקרן, לא ביקשתי לעצור את חקירות פלין"

טראמפ נגד קומי: "הוא שקרן, לא ביקשתי לעצור את חקירות פל
הנשיא האמריקני טען כי פיטר את יועצו לשעבר לביטחון לאומי מכיוון ששיקר. הוא תקף את ראש ה-FBI לשעבר: "בגלל קומי - המוניטין של ה-FBI בקרשים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב, דונלד טרמאפ, לצד פלין
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, תקף היום (ראשון) את ראש ה-FBI שפוטר על ידו, ג'יימס קומי, וטען כי הוא הוביל את הארגון למצבו "הגרוע ביותר בהיסטוריה". הוא הוסיף כי מעולם לא ביקש ממנו לעצור את חקירתו של היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין, שהודה בעדות שקר במסגרת חקירות המעורבות הרוסית בבחירות ב-2016. 

דבריו של הנשיא האמריקני מגיעים על רקע הודעת משרד התובע המיוחד לבדיקת המעורבות הזרה בבחירות בארצות הברית, רוברט מולר, ביום שישי האחרון, ולפיה היועץ לביטחון לאומי לשעבר פלין שיקר לחוקי לשכת החקירות הפדרלית בנוגע לשיחה עם שגריר רוסיה בארצות הברית, סרגיי קיסליאק, בטרם הושבע לתפקידו.

טראמפ צייץ בטוויטר נגד ראש ה-FBI לשעבר, שפוטר במאי השנה. "לאחר שנים בהן קומי, עם חקירות קלינטון המזויפות והלא כנות, מוביל את לשכת החקירות הפדרלית, המוניטין שלה נמצא בקרשים - הגרוע ביותר בהיסטוריה. אבל אל חשש, נחזיר אותו לגדולה".


מוקדם יותר היום כתב טראמפ כי "מעולם לא ביקשתי מקומי לעצור את חקירת פלין. מדובר בחדשות מזויפות נוספות, המכסות על השקר של קומי". במהלך הלילה תקף טראמפ את מערכת המשפט האמריקנית וכתב בטוויטר כי מערכת המשפט מוטה, מכיוון שלא פעלה נגד הילרי קלינטון בפרשת תכתובות האימייל, אבל יצאה נגד פלין. ״האם המערכת מוטה או שיש כאן רק סטנדרט כפול?״, שאל טראמפ בטוויטר.

אתמול התייחס הנשיא האמריקני לראשונה להחלטת התובע המיוחד בעניינו של פלין, והסביר בטוויטר כי פיטר את פלין מכיוון ששיקר: "נאלצתי לפטר את פלין משום ששיקר לסגן הנשיא וללשכת החקירות הפדרלית. הוא הודה בשקרים האלה. זה חבל כי פעולותיו במהלך תחילת הכהונה היו חוקיות. אין שום דבר להסתיר". מוקדם יותר באותו היום דחה טראמפ, במענה לשאלה מצד כתבים, קשר בין רוסיה לקמפיין שלו ואמר "בשום אופן לא רקמנו מזימה".


ביום שישי אמש פרסם התובע המיוחד מולר כי פלין שיקר, בין השאר כשאמר שלא דן עם השגריר בעיצומים שהטילה ארצות הברית על רוסיה, וכשציין כי אינו זוכר שהשגריר הרוסי אמר לו כי מוסקבה תמתן את תגובתה כתוצאה מבקשתו. מהמסמכים שפורסמו עולה כי פלין שיקר לגבי שתי פגישות של פלין עם השגריר הרוסי.

באחת מהפגישות המדוברות, היועץ לשעבר ניסה להשפיע על רוסיה לעזור לישראל בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על הגינוי להתנחלויות בדצמבר בשנה שעברה, בעקבות פנייתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שביקש עזרה בנושא מאנשי טראמפ. עסקת הטיעון עם פלין תובא היום לדיון בבית משפט פדרלי בוושינגטון.

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב לשעבר, מייקל פלין (צילום: אי-פי)

על פי דיווח ברשת ABC, פלין יודה כי פעל בהוראתו של הנשיא טראמפ. לפי דיווחים נוספים בארצות הברית, חתנו ויועצו של הנשיא, ג'ארד קושנר, הורה לפלין לשוחח עם השגריר בנוגע להצבעה באו"ם. פלין פרסם הצהרה ובה כתב: "שיתוף הפעולה שלי עם צוות החקירה המיוחד משקף את החלטתי, הנובעת מתוך דאגה למשפחתי ולמדינתי. אני מקבל אחריות מלאה על מעשיי".

פלין עזב את תפקידו כיועץ לביטחון לאומי לאחר 23 ימים בתפקיד בלבד. הוא היה הראשון מבין תשעת הבכירים שפוטרו או עזבו את ממשלו של טראמפ מאז תחילת כהונתו. השבוע דיווח עיתון ה"ניו יורק טיימס" כי הבית הלבן מתכנן להדיח בתוך כמה שבועות גם את שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, אך טראמפ הכחיש את הדיווח. בציוץ בטוויטר כתב: "חדשות מזויפות! הוא לא עוזב, ובזמן שיש לנו מחלוקות (אני קובע בסוף), אנחנו עובדים יחד, ואמריקה מוערכת שוב!".

הפופולריים