מחשש להכרה בירושלים: הליגה הערבית תתכנס לפגישת חירום

מחשש להכרה בירושלים: הליגה הערבית תתכנס לפגישת חירום
ירדן מנסה לכנס דיון לקראת האפשרות שטראמפ יכיר בירושלים כבירת ישראל. עמאן הזהירה באחרונה כי צעד כזה עלול להבעיר את האזור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בירדן
צילום: צילום: אי-פי

ירדן פועלת לכנס השבוע מפגש חירום של הליגה הערבית ושל הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי, בעקבות האפשרות כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יכריז על ירושלים בירת ישראל. עמאן הזהירה באחרונה כי צעד כזה יפגע במשא ומתן בין הפלסטינים לישראל, ויגביר את המתח והאלימות באזור.

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן,  נשאל הבוקר לגבי מעבר השגרירות לירושלים. "אתם תהיו חייבים לחכות", השיב לשאלת כאן חדשות, "השבוע הזה תדעו כמו כולם". כאשר נשאל אם בירושלים יהיו מרוצים מההחלטה, ענה: "תצטרכו לחכות ואז תחליטו לעצמם אם להיות מרוצים".

שר החוץ של ירדן איימן ספדי כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הזהיר גם את וושינגטון מפני המהלך. "שוחחתי בטלפון עם שר החוץ האמריקני רקס טילרסון על ההשלכות החמורות של ההחלטה, אם תתקבל", צייץ. "החלטה כזאת תגרור זעם אדיר בקרב הערבים והמוסלמים, תגביר את המתיחות ותפגע במאמצי השלום".

שר החוץ של מצרים, סאמח שוכרי, שוחח הלילה אף הוא עם טילרסון, והציג בפניו את ההשלכות שעלולות להיווצר, לשיטתו, בעקבות החלטת הנשיא טראמפ להכריז על ירושלים בירת ישראל. שוכרי אמר לבכיר האמריקני כי יהיו לכך השלכות שליליות על המאמצים לחידוש תהליך השלום. השר המצרי הביע תקווה שנושא ירושלים יטופל בחוכמה ושלא יתקבלו החלטות שיגבירו את המתיחות באזור.

גם ברשות הפלסטינית הגיבו בחריפות להצהרת הכוונות מצד הממשל האמריקני. מחמוד אל האבש, מקורבו של יו"ר הרשות אבו מאזן, אמר לכאן חדשות כי "צעד כזה, מטרתו להחריב את התהליך המדיני, ולהותיר לאזור רק אפשרויות בעייתיות. לא ניתן לחזות מה יהיו התגובות לכך". נביל שעת', דוברו של אבו מאזן, אמר: "אם ההחלטה הזו תתקבל, טראמפ בחוץ. לא נחשיב אותו יותר לנותן חסות לתהליך השלום ולא נקבל את 'עסקת המאה' שלו". בתשובה לשאלה אם החלטה כזו תצית אינתיפאדה, אמר שעת': "אני והנשיא לא רוצים באלימות, אבל האם אנחנו נוכל למנוע אלימות שכזו? אני לא יודע".

ביום שישי האחרון אמרו גורמים אמריקנים כי טראמפ צפוי להכיר ביום רביעי בירושלים כבירת ישראל. הגורמים הבכירים אמרו עוד כי הנשיא האמריקני צפוי לדחות שוב את הבטחת קמפיין הבחירות שלו, ולא יעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב. טראמפ אמור להכריע בעניין עד יום שני. בבית הלבן אמרו: "הנשיא תמיד אמר כי העברת השגרירות היא שאלה של מתי, לא של האם. הנשיא עדיין שוקל אפשרויות ואין לנו מה להכריז בנושא".

אתמול אמר חתנו ויועצו הקרוב של טראמפ, ג'ארד קושנר, כי הנשיא טרם החליט בסוגיית העברת השגרירות. "הנשיא יקבל החלטה והוא עדיין בוחן אותה. כשהוא יחליט – הוא זה שיודיע עליה", אמר בפורום סבן בוושינגטון.

בשבוע שעבר התייחס עבדאללה מלך ירדן לכוונה להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים. לדבריו, המהלך עלול לסכן את פתרון שתי המדינות ואף יהיו לו השלכות בזירה הפלסטינית, הערבית והאסלאמית. 

במפגש עם חברי קונגרס בוושינגטון הסביר מלך ירדן כי ארגוני הטרור עלולים לנצל את אוירת הזעם, התסכול והיאוש, אם יוחלט להעביר כעת את השגרירות. ואולם, מלך ירדן אינו שולל את הצעד בעתיד. לדבריו, העברת השגרירות לירושלים תוכל להיעשות לאחר שתוקם מדינה פלסטינית ובירתה ירושלים המזרחית.

אמש צייץ המנהיג השיעי בעיראק מוקתדא א-סאדר תגובה נגד כוונת הנשיא טראמפ. "ימיך ספורים, חסוך מאיתנו את דעותיך ואת החלטותיך, ירושלים שלנו", כתב. בעבר איים סאדר כי אם תעבור השגרירות האמריקנית לירושלים, הוא יקים בעצמו יחידת מתנדבים שתצא להגן על העיר.

הפופולריים