תימן: המורדים החות'ים חיסלו את הנשיא לשעבר סאלח

תימן: המורדים החות'ים חיסלו את הנשיא לשעבר סאלח
על פי הדיווחים במדינה, אנשי המיליציה הנתמכת על ידי איראן ירו בסאלח בראשו - ימים לאחר שביקש "לפתוח דף חדש עם סעודיה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בצנעא
צילום: צילום: אי-פי

נשיא תימן לשעבר עלי עבדאללה סאלח חוסל היום (שני) בבירה צנעא על ידי המורדים החות'ים הנתמכים בידי איראן. על פי הדיווחים במדינה, סאלח חוסל בעקבות התמיכה המפתיעה שהביע לאחרונה בסעודיה.

בשעות שלאחר החיסול נפוצו בתימן דיווחים סותרים בנוגע לנשיא לשעבר. לאחר שנטען תחילה כי סאלח נפגע בפיצוץ ביתו במרכז העיר, פורסמו ידיעות שלפיהן הוא נורה בראשו למוות לאחר שנשלף מתוך מכוניתו.

עלי עבדאללה סאלח במהלך תקופת נשיאותו (צילום: אי-פי)

תיעוד: עלי עבדאללה סאלח מופיע לראשונה לאחר ניסיון ההתנקשות בחייו

עלי עבדאללה סאלח שלט בתימן במשך יותר מ-30 שנים, עד שהודח ב-2011 בעיצומם של אירועי "האביב הערבי". בעבר הוא ניצל מניסיון התנקשות בחייו, כשנפצע באורח קשה מטיל ששוגר לעבר המסגד שהתפלל בו. כמה ימים לאחר הפגיעה, הוא הופיע בציבור כשגופו מכוסה בכוויות.

בשנתיים האחרונות חבר סאלח למורדים הנתמכים בידי איראן, אך שלשום הוא הכריז במפתיע כי הוא פורש מהברית עם החות'ים ומבקש "לפתוח דף חדש עם סעודיה". 

בשבוע האחרון מתנהלת לחימה עזה באזור הבירה צנעא בין המורדים החות'ים לבין אנשיו של סאלח, הנתמכים על ידי סעודיה. על פי הוועדה הבינלאומית של הצלב האדום, לפחות 125 בני אדם נהרגו ו-238 נפצעו בלחימה מאז יום שלישי האחרון.

היום ואתמול הפציצו מטוסים של הקואליציה בהובלת סעודיה מוצבים של המורדים החות'ים בצנעא, בעקבות הצהרתו של סאלח על התמיכה בריאד. בצלב האדום דיווחו כי כל בתי החולים המרכזיים בעיר קורסים תחת העומס ונמצאים במחסור חמור של מיטות ותרופות.


בהודעת משרד הפנים של תימן על מותו של הנשיא לשעבר, ששודרה בתחנת הטלוויזיה הממלכתית"אל-מסירה", נמסר כי "תם המשבר מול מיליציית הבוגדים, לאחר שנהרג המנהיג שלה ביחד עם עוד כמה מהפרטיזנים הפושעים שלו". מנהיג החות'ים בתימן, עבדל מאלכ אלחות'י, בירך אף הוא על החיסול ואמר כי זהו יום גדול. לדבריו, ההתנקשות סיכלה את "מזימת הבוגדים".

הפופולריים