סוריה: ישראל תקפה מתקן צבאי מדרום לדמשק

סוריה: ישראל תקפה מתקן צבאי מדרום לדמשק
הטלוויזיה הממלכתית במדינה דיווחה על תקיפה במרחב שבו שוכן מתקן לפיתוח אמצעי לחימה, שהופצץ בעבר על ידי ישראל על פי פרסומים זרים. לפי אחד הדיווחים, שלושה טילים נורו לעבר כלי הטיס. זו הפעם השנייה בתוך שלושה ימים שבדמשק מאשימים את ישראל בתקיפה צבאית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אזור התקיפה מדרום לדמשק, הלילה
צילום:

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה פרסמה הלילה (שלישי) כי ישראל תקפה בסיס צבאי מדרום לדמשק. במרחב זה שוכן מתקן של המכון הסורי לפיתוח אמצעי לחימה, שעל פי פרסומים זרים הותקף בעבר על ידי ישראל. לפי דיווח ברוסיה היום, מערך ההגנה האווירית של סוריה שיגר שלושה טילים לעבר כלי הטיס שתקפו.

התקיפה אירעה באזור ג'מראיא בפרברי הבירה. לפי דיווחים שונים, הדי פיצוצים עזים נשמעו בסביבה. סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה "סאנא" פרסמה כי דמשק יירטה שלושה טילים ישראליים. לפי דיווח בערוץ אל-מיאדין המקורב לחיזבאללה, ישראל שיגרה שישה טילים - שלושה מהם יורטו. 

זו הפעם השנייה בתוך שלושה ימים שסוריה מאשימה את ישראל בתקיפה בשטחה. ביום שבת פרסמה הטלוויזיה הממלכתית בדמשק כי חיל האוויר תקף כמה מטרות צבאיות באזור הבירה. לפי הדיווחים, הירי נעשה מהמרחב האווירי של לבנון, ולא של סוריה, והירי היה לעבר בסיס צבאי שאיראן מקימה באזור ושבנייתו טרם הושלמה. כמו כן הותקפו יעדים של חטיבות 90 ו-91 של הצבא הסורי, בין העיירות כסווה וסחנאיא שמדרום-מערב לבירה, וכן יעדים של חיזבאללה. 

לפי הדיווח בטלוויזיה הממלכתית, התקיפה בוצעה באמצעות טילי קרקע-קרקע, ונזק נגרם ליעדים שהותקפו. סאנא דיווחה כי שניים מהטילים הישראליים יורטו והושמדו. העיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה, דווח כי התקיפה הישראלית לכוונה נגד מחסנים של הצבא הסורי. על פי הדיווחים, זוהו פגיעות במטרות שהותקפו.

כלי תקשורת בעולם דווחו כי בתקיפה המיוחסת לישראל נפגע המתקן שבנו האיראנים כ-50 קילומטרים מהגבול, ממזרח לדמשק. על פי הדיווחים מדובר בבסיס גדודי ששימש בעבר את צבא סוריה, וככל הנראה אינו מאוייש. איראן החלה בבנייתו לפני כמה חודשים, ומתוכננים לשהות בו כ-500 חיילים. לפני כמה שבועות פרסם BBC צילומים של המתקן.

ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין התייחס לפרסומים לאחר התקיפה ואמר כי "אם הדיווחים נכונים, זהו מסר ברור לאיראנים שעסקו בהקמת בסיס למיליציות השיעיות. האיראנים, הסורים וחיזבאללה ילמדו מהם הקווים האדומים האמיתיים של ישראל לאור מעשיה ולא לאור דיבוריה". ידלין הוסיף כי "תקיפת המחנה, שנראה שלא היה מאוייש עדיין, היא מסר גם למעצמות שמסרבות להרחיק את איראן מסוריה".

אתמול פורסמו תמונות לוויין המציגות את הנזק שנגרם לבסיס האיראני שהופצץ בסוף השבוע. חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International) פרסמה תמונות של הבסיס שצולמו אתמול לעומת כאלו שצולמו ב-16 בנובמבר.

שלשום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר התקיפה שיוחסה לחיל האוויר כי "ישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס בסוריה במטרה לפגוע בה". בנאום מוקלט לפורום סבן אמר נתניהו כי ישראל "לא תאפשר למשטר אשר נחוש להרוס את המדינה היהודית להצטייד בנשק גרעיני". 

לפני כשבועיים פורסם בכאן 11 כי משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, פנה לרוסיה וביקש ממנה להפסיק את חופש הפעולה האווירי של ישראל בשמי ארצו. מאחורי הבקשה הסורית עומדת ככל הנראה גם איראן, והיא מכוונת לתקיפות השונות שיוחסו בתקופה האחרונה לחיל האוויר.

הפופולריים